Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden plánuje významné změny ve vztazích se Saúdskou Arábií. Porušuje lidská práva, míní

Americký prezident Joe Biden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Joe Biden. | foto: Reuters

Washington  Americký prezident Joe Biden řekl saúdskoarabskému králi Salmánovi, že Saúdskou Arábii bude považovat za zodpovědnou za porušování lidských práv a Spojené státy oznámí výrazné změny ve vzájemných vztazích. Biden to uvedl v rozhovoru s televizní stanicí Univision po odtajnění zprávy amerických tajných služeb k vraždě novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Operaci podle nich schválil saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Biden v rozhovoru podle agentury Reuters řekl, že králi Salmánovi sdělil, že Saúdská Arábie se musí vypořádat s porušováním lidských práv. „Mluvil jsme včera s králem. Dal jsem mu jasně najevo, že pravidla se mění a chystáme se oznámit významné změny dnes a v pondělí. Budeme je považovat za zodpovědného za porušování lidských práv,“ řekl Biden v pátečním rozhovoru.

Podle v pátek zveřejněné zprávy amerických tajných služeb saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, de facto vládce Saúdské Arábie, schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Chášukdží psal názorové sloupky kritické vůči korunnímu princi pro americký deník The Washington Post.

Zpravodajské služby vycházely ze svého hodnocení kontroly způsobu rozhodování ze strany korunního prince, přímého zapletení jednoho z jeho klíčových poradců i z jeho „podpory používání násilných kroků k umlčení disidentů v zahraničí“. „Od roku 2017 má korunní princ absolutní kontrolu nad bezpečnostními a zpravodajskými organizacemi království, takže je vysoce nepravděpodobné, že by saúdskoarabští představitelé provedli operaci této povahy bez (jeho) schválení,“ stojí ve zprávě.

Korunní princ Muhammad bin Salmán.
Na turecké ambasádě zavražděný novinář Jamal Chášukdží. Za objednavatele vraždy...

Americká vláda po zveřejnění odtajněného dokumentu ohlásila cestovní i ekonomické sankce proti zainteresovaným osobám, ale samotného prince sankcí ušetřila v zájmu zachování vztahů s arabským královstvím.

Spojené státy v pátek mimo jiné zakázalo vstup do USA 76 osobám včetně těch, které se podílely na vraždě Chášukdžího, a uvalily další sankce včetně zmrazení majetku v USA. Například americké ministerstvo financí uvalilo sankce na někdejšího druhého muže saúdskoarabské rozvědky Ahmada Hasana Muhammada Asírího, údajného vůdce operace, a na saúdskoarabské Síly rychlého zásahu bezpečnosti (RIF), které patří pod královskou gardu odpovědnou korunnímu princi.

Zrušení dodávek zbraní

Američtí představitelé podle Reuters rovněž zvažují zrušení dodávek zbraní Saúdské Arábii a omezení budoucích dodávek „obranných“ zbraní. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nebude tolerovat ty, kteří vyhrožují nebo útočí na civilisty, disidenty a novináře.

Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018, jeho tělo podle tureckých vyšetřovatelů rozřezalo na kusy. V souvislosti s vraždou bylo obžalováno přes 20 lidí včetně známých spolupracovníků bin Salmána, ten jakékoli spojování s brutálním činem odmítá. Rijád pak závěry amerického vyšetřování označil za neopodstatněné a nepřesné. Saúdská Arábie nově zveřejněné hodnocení „naprosto odmítá“ a zopakovala své předchozí stanovisko, že vražda Chášukdžího byl ohavný zločin provedený skupinou kriminálníků.

Odmítavý postoj Saúdské Arábie vůči zprávě zpravodajských služeb podporují i sousední Spojené arabské emiráty, informovala v sobotu agentura WAM. Ministerstvo zahraničí emirátů „vyjádřilo svou důvěru a podporu rozhodnutím saúdskoarabské justice, která potvrzují závazky království uplatňovat právo transparentně a nestranně a pohnala k zodpovědnosti všechny osoby zapletené do tohoto případu“, uvedla státní tisková agentura.

Zpráva tajných služeb podle webu Axios vznikla před více než rokem, administrativa exprezidenta Trumpa, který byl velkým spojencem Rijádu, ale její odtajnění navzdory zákonu z roku 2019 blokovala. „Tato zpráva tam ležela, minulá administrativa by ji ani nezveřejnila. My jsme ji, jakmile jsem nastoupil, zprávu zařadili, přečetli, získali a dnes zveřejnili. A je strašné, co se stalo,“ řekl Biden v rozhovoru s Univision.

Někteří demokraté, včetně šéfa výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Adama Schiffa, podle Reuters požadují, aby Bidenova administrativa více tlačila k odpovědnosti samotného Muhammada bin Salmána. „Má krev na rukou a ta krev patřila americkému rezidentovi a novináři,“ zdůraznil Schiff. 

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!