Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vraždu novináře Chášukdžího schválil saúdskoarabský korunní princ, oznámili američtí zpravodajci

Svět

  19:33aktualizováno  23:06
Washington - Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle dlouho očekávané zprávy dospěly americké tajné služby.

Korunní princ Muhammad bin Salmán. foto: Reuters

Americká vláda po zveřejnění odtajněného dokumentu ohlásila cestovní i ekonomické sankce proti zainteresovaným osobám. Bin Salmána ale Washington přímo netrestá, uvádí deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters.

Snoubenka zavražděného novináře Chášukdžího žaluje saúdského prince Salmána. Tvrdí, že si vraždu objednal

Vražda Chášukdžího před více než dvěma lety rozpoutala mezinárodní vlnu kritiky a výzvy k přehodnocení diplomatických vztahů s Rijádem. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018, jeho tělo podle tureckých vyšetřovatelů rozřezalo na kusy. Dědic saúdskoarabského trůnu jakékoli spojování s brutální vraždou odmítá, v souvislosti s ní už bylo obžalováno přes 20 lidí včetně známých spolupracovníků bin Salmána.

Závěry amerického vyšetřování Rijád označil za neopodstatněné a nepřesné. Saúdská Arábie nově zveřejněné hodnocení „naprosto odmítá“, uvedlo podle Reuters tamní ministerstvo zahraničí. V prohlášení vraždu novináře označilo za čin jedinců, kteří porušili veškeré postupy, a připomenulo, že pět lidí za ni bylo odsouzeno.

Jamal Chášukdží na archivním snímku.
Na turecké ambasádě zavražděný novinář Jamal Chášukdží. Za objednavatele vraždy...

Podle amerických zpravodajců je velmi nepravděpodobné, že by saúdskoarabští agenti atentát vykonali bez povolení korunního prince. Ten má podle nich od roku 2017 "absolutní kontrolu“ nad bezpečnostními a zpravodajskými složkami království.

„Máme za to, že korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán schválil operaci v tureckém Istanbulu s cílem zajmout nebo zabít saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího,“ citují americká média z dokumentu, který zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI). Píše se v něm také, že faktický vládce Saúdské Arábie podporoval „používání násilných kroků k umlčení disidentů v zahraničí“.

Prokurátor oznámil zmírnění trestů pro vrahy novináře Chášukdžího. Dostali 20 let vězení

Zpráva podle webu Axios vznikla před více než rokem, administrativa exprezidenta Trumpa, který byl jasným spojencem Rijádu, ale její odtajnění navzdory zákonu z roku 2019 blokovala. Republikána Trumpa ale 20. ledna v Bílém domě vystřídal demokrat Joe Biden, který dává najevo ochotu vystupovat proti Saúdské Arábii, píše agentura Reuters.

Mechanismus byl ihned využit proti 76 saúdskoarabským občanům, přičemž některé případy podle prohlášení ministerstva zahraničí s vraždou Chášukdžího nesouvisí. Tisková zpráva jména zasažených jedinců neobsahovala.Americké ministerstvo zahraničí po zveřejnění zprávy ODNI představilo „Chášukdžího zákaz“ umožňující zavádět cílené sankce v souvislosti se zastrašováním či ohrožováním disidentů působících mimo svou vlast. „Ode dneška budeme mít nové globální opatření... pro uvalování vízových restrikcí na ty, kdo podnikají extrateritoriální útoky na novináře nebo aktivisty,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken.

OSN tvrdí, že má důkazy usvědčující saúdského prince z vraždy novináře Chášukdžího. Chtějí další šetření

Záhy oznámilo vlastní kroky ministerstvo financí, které uvalilo sankce na někdejšího druhého muže saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího a na jednu ze složek saúdskoarabské bezpečnosti. „Jednotku rychlého nasazení“ označuje americká vláda za složku pověřenou ochranou korunního prince. Generál Asírí byl jedním z obžalovaných v kauze Chášukdžího vraždy, saúdskoarabská justice jej ale obvinění zprostila.

Ačkoli za smrt novináře, který měl americké občanství a přispíval i do listu The Washington Post, američtí vyšetřovatelé připsali zodpovědnost princi bin Salmánovi, terčem amerických sankcí dědic trůnu není. „Prezident Biden se rozhodl, že cena za přímé potrestání saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána je příliš vysoká,“ píše NYT s odvoláním na vysoce postavené představitele administrativy.

Saúdskoarabská diplomacie zdůraznila, že vztah mezi Washingtonem a Rijádem je silný a trvalý. Ujišťovala, že vedení země učinilo kroky potřebné k zajištění toho, aby se „tragédie“ podobná Chášukdžího vraždě „nikdy neopakovala“.

  • Saúdskoarabský opoziční novinář a kritik režimu Džamál Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA, byl naposledy spatřen 2. října 2018 při příchodu na saúdskoarabský konzulát v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř. Čekala tedy před konzulátem a později novináře nahlásila jako pohřešovaného.
  • O čtyři dny později začala Chášukdžího zmizení vyšetřovat turecká prokuratura. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že Chášukdží z konzulátu odešel, jeho zabití přiznala až po více než dvou týdnech s tím, že vražda byla vykonána zvláštním týmem, nicméně bez souhlasu korunního prince Muhammada bin Salmána, který byl ve světě z naplánovaní akce obviňován.
  • Skoro dva týdny po činu také Saúdská Arábie umožnila prohlídku konzulátu a detaily vraždy nakonec odhalil zvukový záznam, který zachytil výslech a vraždu Chášukdžího. Nahrávka údajně vznikla prostřednictvím chytrých hodinek, které měl novinář na ruce a které poté data odeslala přes internetové úložiště do mobilního telefonu zanechaného u jeho přítelkyně.
  • Na vraždě se podílelo patnáctičlenné komando, ve kterém byli členové ochranky korunního prince Muhammada bin Salmána, členové tajné služby i forenzní expert.
  • Na nahrávce jeden z členů komanda Chášukdžímu tvrdil, že ho musí odvézt zpátky do Rijádu kvůli příkazu Interpolu. Chášukdží mu ale oponoval, že nikde nemá problém se zákonem a že před konzulátem na něj čeká jeho snoubenka. Pak se ho příslušníci komanda snažili přesvědčit, aby svému synovi poslal zprávu, aby si nedělal starosti, pokud o něm delší dobu neuslyší. "Nic nenapíšu," odporoval Chášukdží, jehož poslední slova byla: "Nezakrývejte mi ústa... Mám astma, nedělejte to. Udusíte mě." Poté ztratil vědomí a byl udušen igelitovou taškou. Jeden člen komanda tělo novináře rozřezal a odnesl z konzulátu v pěti kufrech. Pozůstatky muže, kterému bylo 59 let, nebyly dosud nalezeny. Podle spekulací mohly být rozpuštěny v kyselině nebo spáleny.
  • Jeden z členů komanda měl za úkol projít pod kamerami v Chášukdžího oblečení. Turečtí vyšetřovatelé ale zaznamenali, že na kamerách zachycený odcházející muž měl na nohou tenisky, zatímco přicházející novinář kožené boty.
  • Později saúdskoarabský prokurátor přiznal, že repatriaci Chášukdžího nařídil bývalý zástupce ředitele tajné služby. Vyjednávání o návratu prý byla ale neúspěšná, takže hlavní vyjednávač nařídil novináře zabít. Příkaz vrahům dal podle agentur prostřednictvím služby Skype bývalý princův poradce Saúd Kahtání.
  • Chášukdžího vražda vyvolala po celém světě vlnu kritiky na adresu Rijádu. Ten dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného a v souvislosti s činem obvinil 11 lidí. Veřejný prokurátor v prosinci 2019 oznámil, že pět lidí bylo odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Kahtání byl vyšetřován, ale nebyl obviněn a byl propuštěn. Pro nedostatek důkazů byl propuštěn také někdejší náměstek šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmad Asírí.
  • Chášukdžího děti loni vrahům odpustily, což pětici odsouzenců zachránilo před vykonáním trestu smrti. Loni v září jim byly tresty zmírněny na 20 let vězení, ostatní tresty byly též sníženy. Soud se v Saúdské Arábii konal za zavřenými dveřmi a podle kritiků neodpovídal mezinárodním standardům.
  • Loni v červenci začal proces s obžalovanými z podílu na vraždě Chášukdžího také v Turecku, které soudí za vraždu v nepřítomnosti 26 lidí, mezi nimi i bin Salmánovy spolupracovníky. V Turecku je nejvyšší možný trest doživotí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již dříve uvedl, že příkaz k vraždě Chášukdžího přišel "z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie", nikoliv však od krále Salmána.
  • V červnu 2019 zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování Muhammada bin Salmána a dalších představitelů království. Zpráva, která má 101 stran, obsahuje přes deset doporučení. Vyšetřovat by se měla i případná role Kahtáního.
  • V září 2019 se k případu vyjádřil poprvé i Muhammad bin Salmán. V dokumentu natočeném americkou televizí PBS připustil odpovědnost za vraždu. "Stalo se to v době, kdy na věci dohlížím já. Nesu veškerou odpovědnost," řekl. Moderátor Martin Smith v rozhovoru s princem v dokumentu položil otázku, jak se mohla vražda stát, aniž o ní princ konkrétně věděl. "Máme 20 milionů lidí a máme tři miliony vládních zaměstnanců," zněla odpověď. Na dotaz, zda vrazi dostali možnost použít soukromá vládní letadla, princ odpověděl: "Mám ministry na to, aby věci zařizovali, oni jsou odpovědní. Měli právo to umožnit."
  • Americké tajné služby podle dlouho očekávané zprávy dospěly k závěru, že operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře schválil bin Salmán. Zpráva podle médií vznikla před více než rokem, administrativa exprezidenta Donalda Trumpa, který byl jasným spojencem Rijádu, ale její odtajnění navzdory zákonu z roku 2019 blokovala.
  • Americké ministerstvo zahraničí po zveřejnění zprávy představilo "Chášukdžího zákaz" umožňující zavádět cílené sankce v souvislosti se zastrašováním či ohrožováním disidentů působících mimo svou vlast. "Ode dneška budeme mít nové globální opatření... pro uvalování vízových restrikcí na ty, kdo podnikají extrateritoriální útoky na novináře nebo aktivisty," uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Mechanismus byl ihned využit proti 76 saúdskoarabským občanům, přičemž některé případy podle prohlášení ministerstva zahraničí s vraždou Chášukdžího nesouvisí.
Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha