13. března 2013 19:08, aktualizováno  20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý kouř, zvony a radost v ulicích. Kardinálové zvolili nového papeže

Bílý kouř ohlásil zvolení nového papeže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý kouř ohlásil zvolení nového papeže | foto: Reuters

VATIKÁN Ve Vatikánu zvoní zvony, desítky tisíc lidí jásají na Svatopetrském náměstí. Nad Sixtinskou kaplí stoupá bílý kouř. Kardinálové zvolili nového papeže. Jméno nové hlavy římskokatolické církve oznámí konkláve ještě dnes večer.

Celý svět nyní čeká, až francouzský kardinál Jean-Louis Tauran vyhlásí jméno nové hlavy katolíků. Ten již tradičně vystoupí s latinskými slovy "Habemus Papam!“ ("Máme papeže").

Při minulé volbě papeže uplynulo od bílého kouře do vyhlášení jména 45 minut. Nyní celý svět čeká na výsledek rozhodnutí konkláve. Kardinálové zároveň oznámí i jméno, které si nový papež zvolil do své funkce.

Zvolení nástupce Benedikta XVI. oznámil bílý dým, který v 19:07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple. Konkláve, která začalo v úterý večer, nejvyššího pontifika vybralo v pátém kole tajné volby.

Sixtinská kaple se po uzavření zcela izoluje od světa. Volba papeže je tajná.

Vyzvánění svatopetrských zvonů

Pro vítěze hlasovala nejméně dvoutřetinová většina z 115 kardinálů mladších 80 let. Zatím se neví, kdo byl zvolen.

Jakmile bylo zřejmé, že kouř nad Sixtinskou kaplí je skutečně bílý, tisíce lidí shromážděných i za deštivého počasí na Svatopetrském náměstí propukly v mohutný jásot a začaly mávat národními vlajkami svých zemí. Zvolení papeže potvrdilo i vyzvánění svatopetrských zvonů.

Bílý kouř ohlásil zvolení nového papeže

Poprvé byl vidět černý dým v úterý večer po zahájení konkláve. Dopoledne i odpoledne hlasují kardinálové maximálně dvakrát.

Kardinálové jsou do zvolení nového papeže izolováni od okolního světa. Za Evropu hlasuje 60 kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii deset a za Oceánii jeden. Jediným českým zástupcem ve volebním sboru je pražský arcibiskup Dominik Duka.

V pořadí 266. papeže čeká těžký úkol. Římskokatolická církev totiž nyní čelí řadě skandálů, a to včetně obvinění kněží z pedofilie či mocenské spory uvnitř církve.

Římskokatolická církev je největší církví na světě, hlásí se k ní více než 1,2 miliardy věřících.

hmHana Mazancová, ČTK