Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zemřel král Karel III., šířila ruská média. Počkat, proč o tom nepíšou Britové?

Král Karel III. při odchodu z nemocnice (Londýn, 29. ledna 2024) foto: Reuters

Ruská média vyvolala v pondělí odpoledne kontroverze, když vyslala do světa falešnou zprávu o smrti britského panovníka Karla III. Zprávu vypustila přesto, že ji nepotvrdil Buckinghamský palác a nezazněla v žádném z britských médií. Dezinformace se posléze rozšířila i na Ukrajině, kde ji uťalo britské velvyslanectví.
  14:07

Fáma se v ruském mediálním prostoru začala raketově šířit poté, co ji na platformě Telegram sdílel přední deník Vedomosti. „Britský král Karel III. zemřel,“ stálo v jeho příspěvku vedle fotografie britského monarchy ve slavnostní vojenské uniformě. O masové rozšíření falešné zprávy se postaral i prokremelský kanál Readovka s 2,4 miliony odběratelů.

Ačkoli Buckinghamský palác nevydal žádné prohlášení, Readovka v pondělí sdílela dokument, který podle ní pravost informací dokládal.

„Následující oznámení vydává královská komunikace: Král včera odpoledne nečekaně zemřel,“ stálo v něm. Ačkoli není jasné, kdo toto falešné oznámení vytvořil, podle listu The Guardian se nápadně podobalo tomu, které palác v roce 2022 vydal po smrti královny Alžběty II.

Dezinformaci přebrala i největší tisková agentura v Tádžikistánu Asia-Plus a rovněž některá ukrajinská média, na což nakonec zareagovala britská ambasáda na Ukrajině. „Zprávy o smrti krále Karla III. jsou falešné,“ vzkázala. Buckinghamský palác na dezinformaci nereagoval.

Některá ruská média v pondělí večer nakonec připustila, že informace o smrti britského panovníka nemusí být tak docela pravda.

„Král Velké Británie Karel III. zemřel. Informuje o tom Buckinghamský palác. Panovníkovi bylo 75 let. Nedávno mu byla diagnostikována rakovina,“ napsal na Twitteru portál Gazeta.ru, načež později zprávu upravil. „Zároveň se o tom v oficiálních britských médiích nic nepíše. S největší pravděpodobností se jedná o falešnou informaci,“ dodal ke svému příspěvku.

Fámu pak finálně vyvrátila ruská státní tisková agentura TASS. „Král Karel III. nadále plní své oficiální povinnosti a účastní se soukromých akcí,“ uvedla.

Magazín Newsweek podotýká, že ačkoli některá média ruská média a telegramové kanály své příspěvky o Karlově úmrtí aktualizovaly a uvedly na pravou míru, jiné je nechaly v původním znění, takže se dezinformace šíří dál.

Buckinghamský palác v lednu oznámil, že králi byla při preventivním vyšetření diagnostikována rakovina. Panovník kvůli léčbě odložil svá veřejná vystoupení, ačkoli byl vyfotografován, jak plní své oficiální státní povinnosti. Není však jasné, kdy se vrátí ke své obvyklé veřejné roli.

V posledních týdnech se na sociálních sítích objevují také spekulace o zdravotním stavu princezny Kate, která v lednu podstoupila plánovanou operaci břicha. Povaha zákroku nebyla blíže upřesněna, avšak podle Kensingtonského paláce se nejednalo o rakovinu. Princezna se od té doby neúčastní oficiálních akcích a palác uvedl, že se ke svým povinnostem zřejmě vrátí až po Velikonocích, tedy nejdříve v dubnu.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...