Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie v boji s koronavirem otáčí kormidlo k Evropě. Zavede přísnější opatření

Britský premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson. | foto: ČTK

Londýn Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi. Premiér Boris Johnson řekl, že by lidé měli pracovat z domova, kde je to možné. Nová opatření oznámil na briefingu po schůzi krizového týmu. Británie tak zásadním způsobem zpřísňuje režim s ohledem na vývoj epidemie koronaviru. Kurz libry k dolaru začal padat, už když Johnson hovořil. Ministr zdravotnictví Matt Hancock ohlásil večer v parlamentu novou bilanci, podle níž koronavirus v zemi zabil už 53 lidí.

K hlavním bodům nových opatření patří, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho, kdo kašle nebo má teplotu, měli zůstat ve 14denní karanténě. Lidé nemají zbytečně cestovat a mají se vyhýbat místům jako restaurace, kluby a podobně. Na zdravotnický systém se mají obracet, jen když je to opravdu nutné. Od úterka nebudou pracovníci záchranné služby na akcích s masovou účastí.

Na otázku, zda vláda nařizuje zavření klubů a hostinců, Johnson odpověděl, že nikoli, ale že věří v zodpovědný přístup lidí. Premiér také uvedl, že chápe, že nová opatření budou znamenat zásadní změnu v každodenním životě občanů. „Nepamatuji si za svůj život na nic podobného. Musíme přijmout, že jde o zásadní psychologickou změnu a změnu v chování, již zde od lidí požadujeme,“ řekl Johnson.

Upozornil, že vláda má pravomoc stíhat lidi za nedodržování izolace. „Vláda má v této věci úžasné pravomoci, avšak Británie je zralá a vyspělá demokracie a lidé chápou doporučení, jež se jim dávají,“ odpověděl na dotaz týkající se vymahatelnosti opatření.

Hlavní poradce pro zdravotní otázky Chris Whitty řekl, že omezení sociálního kontaktu možná bude v platnosti měsíce nebo aspoň týdny.

Vládní poradce pro vědu Patrick Vallance na briefingu připustil, že možná bude nezbytné zavřít školy. Podle Vallance na to ale ještě čas nenadešel.

Britská vláda zatím nepostupovala tak razantně jako vlády jiných zemí. V pondělí Johnson řekl, že bez „drastického zásahu“ by se mohl počet nakažených zdvojnásobit každých pět či šest dní.

Johnson také ujistil, že země ze skupiny G7 se shodují v tom, že je třeba zajistit, aby měl každý přístup k hotovosti.

Vallance řekl, že z čerstvých údajů vývoje epidemie lze říci, že je Británie tři týdny za Itálií, nejhůře postiženou evropskou zemí.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!