14. března 2017 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněmovna lordů schválila zákon o brexitu, chybí už jen podpis královny

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský parlament v pondělí večer schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní spustit proces odchodu země z Evropské unie. Předloha definitivně prošla poté, co večer Sněmovna lordů odhlasovala, že již nebude trvat na dvou svých dodatcích, které krátce předtím odmítla Dolní sněmovna. Ministr pro brexit David Davis vzápětí zopakoval, že vláda hodlá rozluku zahájit koncem března.

„Parlament dnes podpořil vládu v jejím odhodlání pokračovat v procesu opouštění EU,“ uvedl Davis v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Dodal, že Británie je nyní „na prahu nejdůležitějších vyjednávání za celou jednu generaci“.

Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.

Podle labouristické členky Sněmovny lordů Dianne Hayterové bylo jasné, že konzervativní vláda své stanovisko nezmění. Pokoušet se to překonat by podle ní bylo „nesmyslné“. Zákon ještě nezačal oficiálně platit, musí jej nejdříve podepsat královna. To se ale podle britského tisku stane velmi brzy, pravděpodobně již v úterý ráno.

Britští voliči rozhodli o odchodu z EU v loňském referendu.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti Skotska. Britská premiérka Theresa Mayová ale znovu zdůraznila, že si referendum ve Skotsku nepřeje. Podle komentátorů na něj ale nakonec asi přistoupí. „Další referendum by rozdělovalo obyvatele a způsobilo ekonomickou nejistotu v té nejhorší možné době (pro Británii),“ reagoval v pondělí na oznámení skotské premiérky mluvčí Mayové. Předchozí hlasování v roce 2014 skotští separatisté prohráli, teď jsou ale silnější.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz