20. března 2017 13:04, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie požádá o odchod z EU 29. března. Unie zveřejní své plány o dva dny později

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Premiérka Theresa Mayová opouští Downing Street a vydává se do Parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Theresa Mayová opouští Downing Street a vydává se do Parlamentu | foto: ČTK

LONDÝN/BRUSEL Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu úmysl své země odejít z Evropské unie. Britské zastoupení při EU již o chystaném kroku informovalo předsedu Evropské rady Donalda Tuska, uvedla v pondělí podle agentury Reuters mluvčí Mayové. Zároveň popřela spekulace o možných předčasných parlamentních volbách.

„Cíl vlády je jasný: dohoda, která je v zájmu každého národa a regionu v Británii a samozřejmě v celé Evropě - nové, pozitivní partnerství mezi Spojeným královstvím a našimi přáteli a spojenci v Evropské unii,“ uvedl v pondělí britský ministr pro brexit David Davis v tiskové zprávě, kterou novinářům poskytlo britské zastoupení při EU v Bruselu. Británie podle něj stojí před nejdůležitějším jednáním za celou generaci.

„Na naší straně je všechno připravené,“ poznamenal mluvčí komise Margaritis Schinas v Bruselu jen krátce poté, co termín 29. března v Londýně poprvé oznámil úřad britské premiérky Theresy Mayové.

O plánu oficiálně ohlásit odchod Británie příští středu dnes britský velvyslanec při EU Tim Barrow informoval Tuska. „Splňuje (termín) dlouhodobý závazek Spojeného království spustit článek 50 do konce března 2017,“ připomnělo britské zastoupení při EU.

Schinas řekl, že poté, co tedy britská strana svůj záměr odejít 29. března skutečně oznámí, sejde se mimořádně Evropská rada, tedy prezidenti a premiéři ostatních zemí unie. Svolá je jako obvykle Tusk a toto vrcholné jednání by mělo jeho „politická vodítka“ pro postup dalšího vyjednávání schválit. Na svém twitterovém účtu to potvrdil i Tusk.

Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednání. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země a tím rozhodnou o začátku rozhovorů. Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem.

Odchod Skotska nebo předčasné volby?

Přesný termín aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl. Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

Odchod z unie vyvolává v britské politice rozpory. Například skotská regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu, aby Skotsko mohlo v EU setrvat. Skotsko se totiž v loňském referendu vyslovilo pro zachování unijního členství. V Británii se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí.

V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová rozhodne pro předčasné volby, takové plány v pondělí ale úřad premiérky popřel. Na spekulace zareagovala i sázková kancelář Ladbrokes, podle které je pravděpodobnost předčasného výběru zákonodárců v letošním roce sedmnáctiprocentní. O odchodu Spojeného království z unie rozhodlo loni v červnu britské referendum.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz