14. března 2017 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová potvrdila, že brexit spustí koncem března. Chce spolupracovat se Skotskem

Nová britská premiérka Theresa Mayová (vlevo) na schůzce s Nicolou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová britská premiérka Theresa Mayová (vlevo) na schůzce s Nicolou... | foto: Reuters

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová v úterý v parlamentu potvrdila, že vláda počítá se spuštěním procesu odchodu Británie z Evropské unie na konci března. Dodala, že zákon, který vládě umožní takzvaný brexit zahájit a který v pondělí podpořily obě komory parlamentu, podepíše královna v nadcházejících dnech. Pondělní schválení zákona v parlamentu bylo podle ní „určujícím momentem pro celou zemi“.

Mayová také řekla, že parlament uvědomí, až oficiálně aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy o fungování unie, čímž začnou rozhovory mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách rozluky.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vzápětí vládu obvinil, že je „samolibá“, uvedl zpravodajský server BBC. Corbyn řekl, že pokud Británie udělá špatné rozhodnutí, bude za to po mnoho dalších let platit. Parlament by podle něj měl mít právo vyslovit se ke konečné dohodě, kterou Británie s unií uzavře. Mayovou také vyzval, aby se zasadila za práva občanů unie po brexitu.

Mayová je navíc odhodlaná zabývat se plánovaným odchodem země z Evropské unie spolu se skotskou vládou. Oznámil to mluvčí britské premiérky. Reagoval tím na pondělní výzvu skotské premiérky Nicoly Sturgeonové k uspořádání nového referenda o nezávislosti Skotska. Sturgeonová kromě jiného vyčetla Londýnu, že při provádění brexitu odmítl brát ohled na skotské požadavky.

„Jasně jsme se zavázali, že skotskou vládu zapojíme do tohoto procesu, a tento závazek platí,“ řekl podle agentury Reuters novinářům mluvčí Mayové, která v tu dobu seznamovala v parlamentu zákonodárce s průběhem a výsledky summitu EU z minulého týdne. Poslancům potvrdila, že brexit vyhlásí koncem tohoto měsíce. Zároveň řekla, že se nezúčastní unijního summitu, který bude 25. března v italské metropoli věnován 60. výročí podpisu Římských smluv znamenajících počátek evropského integračního projektu.

Britská premiérka Theresa Mayová během proslovu o řešení brexitu.
Protestující před britským nejvyšším soudem, kteří chtějí zůstat v EU, v době...

Podle listu The Financial Times a dalších britských médií se objevily spekulace, že Mayová chtěla oznámit zahájení brexitu v úterý, ale odložila to na konec měsíce kvůli pondělnímu prohlášení skotské premiérky o novém referendu o skotské nezávislosti. Úřad Mayové ale tyto spekulace popřel.

Zatímco v loňském referendu o brexitu se pro odchod z unie vyjádřilo 52 procent Britů, pro další členství v evropském bloku bylo 62 procent Skotů. Skotsko nyní kromě jiného požaduje právo udržet si s EU volný trh, ze kterého chce Mayová Británii odvést.

Mluvčí Mayové také řekl, že premiérka v úterý upozornila příslušné ministry, že odchod z EU je sice velká záležitost, ale že musejí současně v Británii prosazovat nezbytné ekonomické a sociální reformy.

ČTK

Jeep Commander 3.0 CRD
Jeep Commander 3.0 CRD

r.v. 2008, naj. 130 218 km, diesel
300 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz