25. března 2017 16:34, aktualizováno  21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Londýně tisíce lidí demonstrují proti chystanému odchodu z EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Pochod proti brexitu v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod proti brexitu v Londýně. | foto: ČTK

LONDÝN Tisíce lidí v sobotu v Londýně demonstrovalo proti chystanému odchodu Spojeného království z Evropské unie, podle britských médií se v metropoli sešlo přes 25.000 nespokojenců s výsledkem loňského referenda o budoucnosti Británie v EU. Demonstrace proti odchodu Británie či manifestace za EU se konaly na řadě míst Evropy, a to včetně Říma, kde představitelé 27 členských zemí bez Británie podepsali u příležitosti 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace.

Protest v Londýně, který souběžně doprovázela demonstrace ve skotském hlavním městě Edinburghu, byl svolán před oficiálním zahájením výstupové procedury, kterou premiérka Theresa Mayová spustí příští týden ve středu. Demonstranti pod heslem Unite for Europe (Sjednoťme se za Evropu) pochodovali z londýnského Hyde Parku přes Trafalgarské náměstí k sídlu britského parlamentu. Tam pak minutou ticha uctili oběti středečního teroristického útoku, při kterém zahynuli čtyři lidé. Zabit byl rovněž útočník.

„Zítra (v neděli) se hodiny posunou o jednu hodinu vpřed, ve středu o 40 let zpět,“ udával s odkazem na přechod na letní čas jeden ze sloganů nesouhlas s odchodem Británie z EU.

Organizátoři protestu uvedli, že chtějí, aby Británie zůstala členem společného unijního trhu a aby si země uchovala všechny členské výhody. „Chceme záruky, že občané unie, kteří zde již pobývají, budou mít právo zůstat,“ dodali.

Demonstrace se zúčastnila i dvaatřicetiletá Francouzka Bérénice Guyotová-Réchardová, která na londýnské univerzitě King’s College učí historii. „Je důležité ukázat, že EU je projekt, ze kterého Evropa těží,“ řekla. Dodala, že z budoucího vývoje vztahů mezi Spojeným královstvím a unií má obavy.

Bývalý předseda liberálních demokratů Nick Clegg ke shromážděnému davu prohlásil, že výsledek loňského červnového referenda ho stejně jako jiné zaplnil smutkem, který nyní vystřídal neustálý hněv na to, co nyní Mayová a její vláda činí.

Protest proti brexitu, jak se britské rozluce s Bruselem říká, se konal také v Madridu. Zúčastnili se ho i Britové, kteří ve Španělsku žijí a kteří se obávají ztráty výhod, které jim členství v unii přináší.

Do ulic polského hlavního města Varšavy v sobotu za doprovodu Ódy na radost, tedy unijní hymny, vyšly tisíce lidí, aby vyjádřily sounáležitost s Evropskou unií. Jednou z příčin zorganizování akce je nynější vyhrocený postoj polské vlády k Bruselu, premiérka Beata Szydlová dokonce pohrozila, že unijní deklaraci v Římě nepodepíše. Nakonec svůj podpis pod text připojila s tím, že podmínky Varšavy byly splněny.

Manifestace za budoucnost unie se konaly také v Berlíně, v západoněmeckém Düsseldorfu, v Bruselu či Římě. Do italské metropole se ale sjeli i odpůrci EU.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz