8. června 2019 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bulharský teenager nejspíš plánoval teroristický útok. Policie zabavila součástky pro výrobu bomby

Policisté objevili množství komponentů potřebných pro výrobu výbušnin. Mimo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté objevili množství komponentů potřebných pro výrobu výbušnin. Mimo... | foto: Bulharské státní zastupitelství

Sofia Bulharská policie zadržela šestnáctiletého chlapce, který měl u sebe množství výbušnin a podle všeho plánoval teroristický útok v Plovdivu, uvedla v sobotu agentura AP. Podle bulharské televize BNT chtěl hoch odpálit bombu v poslední den školy v centru druhého největšího bulharského města.

Jak se píše v policejní zprávě, mladík se dostal pod vliv islamistických skupin a tajné služby ho po upozornění ze strany jeho rodinných příslušníků začaly sledovat.

Policisté v souvislosti s vyšetřováním prohledali dvě adresy a objevili množství komponentů potřebných pro výrobu výbušnin. Mimo jiné i zařízení obsahující 14 kilogramů hřebíků či vlajku Islámského státu a islamistickou literaturu. Informoval o tom v sobotu zástupce generálního prokurátora Ivan Gešev. Jak napsal bulharský deník Trud, chlapec se údajně přes internet dostal do kontaktu s radikály z Islámského státu, kteří se ho snažili naverbovat do svých řad.

Podle bulharského rozhlasu mladíka nyní vyslýchají mimo jiné psychologové ministerstva vnitra, kteří mají za cíl zjistit, jaký byl jeho motiv. Chlapec podle všeho pocházel z „dobré rodiny“ a navštěvoval dobrou školu v Plovdivu. Zradikalizoval se nejspíš, když navštěvoval různé extremistické stránky na internetu. V pátek se hoch objevil před soudem a je nadále ve vazbě, informovala rozhlasová stanice BNR.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.