22. února 2017 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý vůdce Hongkongu jde na 20 měsíců za mříže. Kvůli vybavení luxusního bytu

Donald Tsang ve vězeňském autobuse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Tsang ve vězeňském autobuse. | foto: AP PHOTO/Vincent Yu

HONGKONG Bývalého vůdce Hongkongu Donalda Tsanga dnes místní soud odsoudil za korupci na 20 měsíců vězení. Tsang se stal nejvyšším vládním činitelem Hongkongu, který byl kdy v této čínské zvláštní oblasti odsouzen za trestný čin.

Minulý týden soud Tsanga shledal vinným ze zneužití úřední moci kvůli vybavení luxusního bytu na penzi v Číně, který přijal ve formě úplatku od architekta, jehož následně podpořil na pozici ve vedení města. Ve středu jej soud odsoudil na 30 měsíců, odečetl ale deset měsíců s ohledem na jeho charakter a na práci, kterou pro Hongkong odvedl, uvedla agentura AP.

Tsang se v roce 2005 stal druhým šéfem výkonného orgánu „zvláštní správní oblasti ČLR“ a funkci zastával do roku 2012. V roce 1995 se stal ještě za britské správy ministrem financí jako první etnický Číňan v této funkci. Ke konci svého působení v nejvyšší hongkongské funkci se stal v médiích terčem řady obvinění z korupce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz