30. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lepidlo v dlažbě či obří ocelové zábrany. Prezident Číny se bojí protestů v Hongkongu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Příjezdu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Hongkongu předcházely velké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příjezdu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Hongkongu předcházely velké... | foto: Reuters

HONGKONG/PRAHA Poprvé od svého zvolení v roce 2013 přicestoval ve čtvrtek oficiálně na třídenní návštěvu Hongkongu čínský prezident Si Ťin-pching. Obává se však obřích protestů. Oslavě výročí návratu Hongkongu pod čínskou svrchovanost a předání oblasti do správcovství Carrie Lamové proto předcházely nadstandardní bezpečnostní opatření od masivních zábran až po lepení dlažebních kostek k zemi.

Čtvrť Wan Čchaj, ve které prezident se svou delegací přebývá, se přeměnila v pevnost hlídanou zástupem policistů. Vybudovali kolem ní systém ocelových barikád a protipovodňových bariér.

Si Ťin-pchingovu návštěvu doprovázejí obří bezpečnostní manévry, protože si vládní představitelé pamatují, jak dopadla poslední návštěva města jeho předchůdce Chu Ťin-tchaa v roce 2012. Masové prodemokratické demonstrace tehdy vyústily téměř v tříměsíční vlnu protestů proti čínské garnituře.

Ulice přístavního města po celé tři dny hlídá asi 11 tisíc policistů z celkem 29 tisíc mužů ve službě. Budou rozmístěni na „pozorovací stanoviště“ všude podél cesty prezidentovy kolony, aby protestující hlavu státu „neztrapnili“, zjistila tamní média.

Čínská vláda vykoupila na celé tři noci více než 1300 pokojů ve dvou sousedících hotelech s výhledem na přístav. Rezervovány jsou striktně pro jeho doprovod. „Z bezpečnostních důvodů se tam nesmí ubytovat nikdo jiný,“ řekl deníku South China Morning Post (SCMP) jeden z členů připravených bezpečnostních složek.

V krvi skončily poslední větší hongkongské protesty v únoru 2016.
Takto se v Hongkongu protestovalo v roce 2014.

Jeden z hotelů je vybaven neprůstřelnými okny, u druhého čínská média předpokládají to stejné, nejsou však schopna to potvrdit. Noc v prezidentském apartmá stojí v jednom z hotelů 28 tisíc hongkongských dolarů (asi 82,5 tisíc korun) a v druhém dokonce 88 tisíc (téměř 260 tisíc korun).

Speciálně kvůli tomuto víkendu nainstalovali do hotelů i bezpečnostní rámy a rentgeny. Kvůli obavám z útoku vozidel postavily bezpečnostní složky asi 300 dvoutunových barikád u hotelů i kongresového a výstavního centra, kde oficiální oslavy a složení slibu Carrie Lamové proběhnou.

Protesty na zalepené dlažbě

Den před příjezdem prezidenta prohledali potápěči ze speciální jednotky zvaní „létající tygři“ vody přiléhající k Wan Čchaj. Nad čtvrtí i přístavem Victoria se po celou dobu navíc nesmí létat. Na dění na moři dohlédne desítka velkých lodí pobřežní stráže s čtyřiadvacetihodinovými službami.

Podle listu SCMP tajní agenti monitorují všechny radikální politické aktivisty. Avšak i ty umírněné ještě před příjezdem pro jistotu policie zatkla.

Pro případné protesty jsou vyhrazeny speciální zóny mimo Wan Čchaj. Oficiálně o protest žádalo nejméně deset žadatelů nezávisle na sobě. Jedna ze skupin Fronta pro občanská a lidská práva je přesvědčena, že se dostane až před jeden z hotelů. Podle jejího organizátora Au Nok Hina se čeká pouze na přidělení konkrétního místa policií.

Nejzvláštnější příprava na protesty probíhala v úterý před úřady hongkongské vlády a legislativní rady. Dělníci tam lili mezi dlažební kostky lepidlo. To má zabránit protestujícím, aby je využívali jako zbraně při protestech.

Podle lokálních médií to navíc nejsou jediná místa, kde se k podobnému opatření úřady uchýlily. Předpokládají, že lepidlo je v dlažbě všude, kde se bude pohybovat prezident Si. Hongkongské úřady se poučily z protestů v únoru minulého roku, kde výtržníci vykopali asi 2 tisíce kostek a zraněno jimi bylo asi 100 policistů.

Hongkongští se připravovali i na možnosti teroristických útoků. Hlavní taktiky jsou prý namířeny proti takovým útokům, kdy je jako zbraň použito vozidlo, jako se v poslední době stalo pravidlem v Evropě.

  • 7Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz