3. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Centra odboje proti Trumpovi? Knihkupectví v ‚jeho‘ New Yorku, kde se ještě neukázal

Muž protestující v New Yorku proti Trumpovu imigračnímu příkazu stojí před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž protestující v New Yorku proti Trumpovu imigračnímu příkazu stojí před... | foto: Reuters

NEW YORK Lidé chodí do tohoto malého útulného knihkupectví, aby tu našli skutečné literární rarity a rovněž se setkali se svým oblíbeným spisovatelem. Od inaugurace Donalda Trumpa se nicméně motiv návštěvníků knihkupectví s názvem Community Bookstore, jež se nachází v srdci brooklynské čtvrti Park Slope jen kousek od parku Prospect, radikálně změnil.

Místo, kde si lidé v tichosti vybírali knihy, aby se ponořili do daných příběhů a vytěsnili realitu, se změnilo v interaktivní prostor, kde se o realitu bojuje. Knihkupectví jako Community Bookstore se stala v posledních týdnech centry odporu vůči prezidentu Trumpovi a jeho hnutí.

Stephanie Velasquezová, která zdejší knihkupectví vlastní, říká, že její zákazníci vedle čiré potěchy z četby dnes její obchod vyhledávají rovněž pro útěchu, sebevzdělávání a z touhy po sdílení svých obav, úzkosti, hněvu a frustrace.

„Lidé k nám chodí, aby lépe poznali svět. Z pasivních duší se ale v poslední době stali zanícení aktivisté,“ říká Stephanie.

Podobně jako jiná knihkupectví i to její zaznamenalo zvýšený zájem o knihy s tematikou autoritářských režimů, fašismu, populismu a sociální spravedlnosti. V čele tohoto žebříčku figurují publikace jako Orwellův román 1984 či kniha Sinclaira Lewise It can’t happen here (v českém překladu U nás se to státnemůže), jež pojednává o fiktivním prezidentství diktátora Berzeliuse Windripa (ten v novele ve volbách porazí historicky skutečného prezidenta Franklina Delana Roosevelta). Windrip svou totalitní moc opírá o polovojenské jednotky typu SS.

Napiš svou pohlednici

„Nemůžeme naši svobodu a demokracii považovat za garantovanou a imunní vůči autokratickým či přímo diktátorským tendencím. A Donald Trump přibližuje Ameriku k takovému režimu jako žádný jiný z prezidentů v historii,“ řekla mi během víkendu v knihkupectví Community Bookstore zhruba 25letá dívka, jež se představila jako Virginia Harlowová.

Podobně jako desítky dalších se přímo zde zúčastnila akce „napiš svou pohlednici“ pořádané Stephanií Velasquezovou. Cílem bylo poslat kongresmanovi pohled s textem, jenž by daného politika vyzval k odporu vůči Trumpovi a k obraně „amerických hodnot“.

Carryn Owensová byla dojatá, když jí ve stoje tleskal celý Kongres Spojených...
Prezident a celý Kongres tleskají vdově po příslušníkovi elitních jednotech...

Mnozí rovněž poslali takový pohled svým sousedům a přátelům s cílem přivést k této vzpouře více lidí.

Faktem je, že New York je jedním z nejvíce aktivistických měst současné Ameriky. „Velké jablko“ zažívá desítky pochodů, happeningů a veřejných debat každý týden. Komik Wyatt Cenac, bývalý autor skečů populární satirické show Jona Stewarta, mi nedávno v jednom z brooklynských komediálních klubů řekl, že by si někdo měl otevřít obchod s kartóny a fixkami přímo naproti hotelu Donalda Trumpa na manhattanské 5. Avenue. Zde Trump, je-li v New Yorku, bydlí a pracuje.

V New Yorku se prezident dosud neukázal

Podle Cenaca by totiž takový „podnikatel“ neměl nouzi o dobrý obchod. „Pokaždé, kdyby Trump řekl něco hnusného o ženách, imigrantech, minoritách, tělesně postižených a dalších lidech, mohl by takový člověk ponoukat k nákupu protestní cedule na podporu napadaných,“ řekl pobaveně Wyatt Cenac.

Donald Trump se nicméně dosud v New Yorku jako prezident neukázal. Možná i proto, že je tu velmi nepopulární. Město v drtivé většině volilo Hillary Clintonovou. Volební mapa například ukázala Manhattan pouze v modré (barva demokratů), podobně na tom byly i Bronx, Queens a Brooklyn. Zde se do červena zabarvil Coney Island. Je zajímavé, že zde sídlí početná enkláva Rusů. Trump relativně uspěl jen na Staten Islandu, kde se mapa zabarvila modře a červeně téměř na dvě rovnocenné poloviny.

Mnozí odpůrci Donalda Trumpa mají za to, že by prezident pravděpodobně zůstal v horních patrech svého mrakodrapu a vůči protestům, jež v případě jeho fyzické přítomnosti budou zřejmě masivní, by byl imunní.

Virginia Harlowová, zákaznice z knihkupectví Community Bookstore v Brooklynu, se nicméně domnívá, že Trump takový protest pocítí. „Kouká na televizi a hlavně sleduje Twitter. O tom, že pochodujeme pod jeho okny, bude určitě vědět.“

A jaký pohled poslala Virginia svému kongresmanovi? „Neboj se Trumpa, jsem s tebou,“ řekne po chvíli váhání.

Eduard Freisler

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz