1. března 2017 7:46, aktualizováno  9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Prezidentský‘ Trump poprvé řečnil v Kongresu. ‚Brzy začneme stavět skvělou zeď‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 68Diskuse
Prezident pronáší projev před Kongresmany v budově amerického Kapitolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident pronáší projev před Kongresmany v budově amerického Kapitolu. | foto: Reuters

WASHINGTON Rozsáhlou obnovu americké infrastruktury, odvolání zdravotní reformy někdejšího prezidenta USA Baracka Obamy, stavbu zdi na jižní hranici s Mexikem či daňovou reformu, která uleví americkým firmám i střední třídě, to vše přislíbil ve svém prvním projevu k oběma komorám Kongresu prezident Donald Trump. Republikánská hlava státu hovořila i o tom, že USA podporují NATO, zároveň ale očekávají větší odpovědnost spojenců.

Trump na úvod prohlásil, že jeho administrativa napraví chyby, které byly za poslední desetiletí učiněny. Nyní podle prezidenta nastal čas, aby se Spojené státy místo obnovy zemí v zámoří zaměřily na rekonstrukci vlasti. Vyzval proto Kongres, aby schválil jeho infrastrukturní program, který počítá s investicemi ve výši jednoho bilionu dolarů (přes 25 bilionů korun) z veřejných i ze soukromých zdrojů.

Svůj infrastrukturní plán Trump přirovnal k programu někdejšího prezidenta Dwighta Eisenhowera na výstavbu dálniční sítě. Trump očekává, že tak vzniknou miliony nových pracovních míst.

Dalším klíčovým prvkem, který pomůže nastartovat americké hospodářství, je podle šéfa Bílého domu daňová reforma. Změny, které Trump označil za historické, sníží daně firmám a uleví střední třídě. Prezident předpokládá, že díky nižším daním porostou platy a zvýší se konkurenceschopnost.

Prezident Donald Trump během projevu k americkému Kongresu.
Prezident Trump vedl první projev před spojenými komorami amerického Kongresu.

Trump během předvolební kampaně a i po inauguraci opakovaně hovořil o nezbytnosti odvolat zdravotní reformu demokratického exprezidenta Baracka Obamy. Během projevu ke Kongresu vyzval zákonodárce z řad demokratů i republikánů, aby reformu zvanou Obamacare společně odvolali a nahradili novým systémem. Trump označil Obamacare za americkou katastrofu, která je nákladná a která nutí Američany kupovat předražené pojištění, které by si bez nátlaku vlády sami nevybrali.

Bezpečnost a imigrace

„Již brzy začneme stavět skvělou zeď na naší jižní hranici. Začneme v předstihu oproti plánu a až bude dokončena, stane se efektivní zbraní proti drogám a zločinu,“ řekl prezident. Zopakoval, že již brzy se na hranicích s Mexikem začne stavět zeď a že je nezbytné, aby USA opět získaly kontrolu nad svými hranicemi. Poznamenal, že dosud mohli přes hranice proudit drogy a zločinci, čemuž je nyní konec.

Trump rovněž zákonodárcům řekl, že je nezbytné zakázat vstup do USA lidem z vybraných států, jejichž občany není možné podrobit dostatečným bezpečnostním prověrkám. Pokud jde o boj proti teroristickému hnutí Islámský stát, chtějí USA spolupracovat se všemi spojenci včetně přátelských muslimských zemí.

Trump zdůraznil, že Spojené státy mají zájem uzavírat nová přátelství, neboť nestojí o válku a konflikty, ale o harmonii a stabilitu. Zdůraznil, že Americe se vždy lépe dařilo, když byl svět klidnějším místem.

Smích i ovace

Někteří z kongresmanů se neubránili smíchu, když Donald Trump řekl, že jeho administrativa již začala „vysoušet bažinu ve Washingtonu“. Trump tento obrat používá, aby ukázal, jak jsou politici v hlavním městě USA zkorumpovaní a - jak říká - spojení s finančními společnostmi z Wall Street. Sám však nominoval do pozice ministra financí bývalého člena firmy Goldman Sachs.

Trumpa jinak v Kongresu uvítal bouřlivý potlesk, který opakovaně doprovázel i jeho projev. Naopak demokratičtí zákonodárci, kteří s jeho politikou nesouhlasí, se k žádným hlasitým projevům odporu neuchýlili. Někteří z nich, jak poznamenala agentura AP, měli odznaky žádající zachování Obamacare. Řada demokratech se na Trumpův projev oblékla do bílých šatů, aby tak uctily hnutí za volební právo žen.

Trumpův první projev v Kongresu měl za cíl představit politiku, kterou chce splnit během svého volebního období. Americký prezident musí jednou ročně informovat Kongres o tzv. „stavu Unie“. Trump v tomto projevu jednoznačně předestřel, jaké cíle si stanovil a ve svém dalším projevu před oběma komorami Kongresu bude informovat o tom, jak se mu tyto cíle daří plnit.

Skutečná hlava státu

Podle analýzy agentury AP se prezident v úterý svým voličům poprvé představil jako skutečná hlava státu, otázkou je, zda mu tato role nevydrží jen do prvního vzkazu na twitteru. Trump podle ní očividně chtěl využít svůj parlamentní projev k restartu svého dosud chaotického působení v Bílém domě. Když ale republikáni prezidentovi aplaudovali, potichu se ptali sami sebe, jaký Trump se před nimi objeví zítra, píše AP.

Temné zabarvení jeho lednového inauguračního projevu tentokrát nahradil optimismus a výzva k podpoře ze strany obou parlamentních stran. „Prezident proslulý svou nevázaností byl vstřícnější a věcnější, stal se bezmála diplomatem,“ napsala AP. Podle průzkumu televize CNN sedm z deseti Američanů po Trumpově projevu vidí směřování země optimističtěji.

Jakkoli ale prezidentova řeč prezentovala jeho nacionalistickou politiku v umírněnější podobě, je nepravděpodobné, že překoná hluboký rozkol ve společnosti vyvolaný prvními týdny Trumpova působení v Bílém domě, soudí americká agentura. Trump navíc brzy vyčerpá možnosti exekutivních příkazů a bude se muset opřít o Kongres, aby změnil robustní předvolební sliby ve skutečnost.

Podle CNN byl Trumpův projev zajímavý tím, jak připomínal obdobná vystoupení dřívějších amerických prezidentů. „Oponenti a kritici ale zaznamenali, že Trump v zásadě neustoupil od svých nejkontroverznějších plánů,“ upozornila televizní stanice.

„Trump zmírnil tón při nástinu svých plánů,“ nadepsal svůj článek o prezidentově parlamentním projevu list The New York Times. „Slyšeli jsme stejnou dávku vznešených slibů, které charakterizovaly jeho kampaň. Nevysvětlil ale, jak bude sliby realizovat, nemluvě o finančních nákladech. Občas to skutečně vypadalo, že se stále ještě uchází o úřad, místo aby už svou funkci vykonával,“ uvedl newyorský list v kritickém úvodníku.

„Trump svůj kongresový projev zakončil připomínkou historických úspěchů budovatelů státu, umělců a vynálezců. Je načase, aby prezident dělal svou práci stejně dobře,“ konstatoval deník.

I deník The Washington Post si v analýze všímá rozdílu mezi lednovým inauguračním a úterním parlamentním projevem Trumpa. „Zdálo se, že nabízí ruku tomu samému politickému establishmentu, který jen před několika týdny pranýřoval,“ konstatoval list.

ČTK, Lidovky.cz
  • 68Diskuse

Najdete na Lidovky.cz