Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českému podnikateli hrozí v Malajsii za podvod veřejné zbičování

Svět

  7:30aktualizováno  20:05
KUALA LUMPUR/PRAHA - Až deset let vězení a veřejné zbičování hrozí českému podnikateli, kterému ve čtvrtek soud v západomalajsijském městě Klang sdělil obvinění z pokusu o podvod. Muž prý vinu popírá.

Malajsie - Putra Jaya foto: Lidové noviny

O případu informuje deník Právo, kterému to potvrdil náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Osmasedmdesátiletý muž se podle obžaloby pokusil minulý týden podvést jednatřicetiletého malajsijského obchodníka s ropou. Tomu nabídl ke koupi nekrytý šek vypsaný na 480 milionů ringgitů (asi 2,6 miliardy korun) za 336 milionů ringgitů. Vzápětí Čecha malajsijská policie zatkla a skončil ve vězení.

Náměstek ministra dnes zároveň požádal malajsijského velvyslance v ČR, aby se spojil s místními úřady a tlumočil žádost o humanitární řešení současné situace obviněného. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Filipa Kandy jde nyní především o to, aby byl muž vyšetřován na svobodě a aby mu byly zajištěny adekvátní podmínky vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu.

Čeští diplomaté v Malajsii jej navštívili ve vězení a konstatovali jeho špatný stav psychický i fyzický - muž má nemocné ledviny. Malajsijský velvyslanec se již s úřady ve své zemi spojil a nyní lze jen čekat na jejich reakci, poznamenal mluvčí.

"Český občan žijící mezi Českou republikou a Německem měl obchodní kontakty s Malajsií, v rámci nichž mu bylo něco uhrazeno nekrytým šekem a on si podle našich informací jel ověřit, zda je krytý či nekrytý, přímo do Malajsie," cituje Právo Kmoníčka. Podle něj podnikatele doprovázel ještě jeden starší muž, ten však byl posléze propuštěn.

Ze země se jen tak nedostane
"Obžaloba tvrdí, že se na nějaké podivné lokalitě měli pokusit nekrytý šek prodat malajsijskému občanovi za nižší částku," dodal Kmoníček. "Celé je to podivná historie." Ve čtvrtek se odehrálo první soudní stání, kde bylo zadrženému sděleno obvinění.

Soudce stanovil kauci ve výši 50 000 ringgitů (asi 280 000 korun), tu však by musel složit malajsijský občan. I kdyby muže místní justice propustila, soud zadržel jeho doklady a musel by v zemi zůstat až do vyřešení případu, což může trvat přinejmenším několik měsíců.

Soud bude pokračovat 4. května. Obviněnému a rodině pomáhá české velvyslanectví v Malajsii, řekl Právu ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí Jiří Beneš.

Autoři: ,