Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Statisíce Íránců se rozloučily se Solejmáním. Dcera na pohřbu varovala USA před ‚temnou budoucností’

Průvod zaplnil celé náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvod zaplnil celé náměstí. | foto: Reuters

Teherán Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se v pondělí v Teheránu modlil nad rakvemi velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily rakety Spojených států. Informovala o tom agentura AP, podle níž v jednu chvíli duchovní, který měl k zabitému generálovi blízko, plakal.

Po boku nejvyššího duchovního stáli také prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. Podle AP Chameneí plakal při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco přítomný dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: „Smrt Americe!“.

„Ó, Bože, oni potřebují tvé slitování, ty jsi povznesen nad trestání svých služebníků,“ řekl Chameneí při modlitbě nad Solejmáního rakví. Chvěl se mu hlas a svět obletěly fotografie Chameneího v slzách. Jak napsala agentura AP, bouřlivé projevy smutku jsou u šíitských muslimů běžné a jsou znamením úcty k osobě, kterou považují za mučedníka. Vyjadřují tím také svůj hluboký respekt k mrtvému. Smutek Chameneího je znamením jeho osobního hlubokého vztahu k Solejmánímu a může ovlivnit i případnou odvetu, kterou Írán hrozí. 

Ajatolláh Alí Chameneí, prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds...
Truchlící během průvodu nesli i rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují...

Před davem truchlících pronesla řeč Solejmáního dcera Zeinab. Pohrozila v ní americkým vojákům na Blízkém východě smrtí a prohlásila, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. Později modlitby nad rakvemi Solejmáního a dalších zabitých pronesl íránský nejvyšší duchovní Chameneí.

Solejmáního některé zdroje označövaly za druhého nejmocnějšího Íránce po Chameneím. Oba se často radili a Solejmánímu se podařilo zahraničními jednotkami revolučních gard úspěšně čelit americkému vlivu v mnoha zemích, napsala AP. O blízkosti vztahu duchovního vůdce s generálem svědčí fotografie, na nichž se oba objímají způsobem, jímž se Íránci zdraví v rámci rodin. Na fotu z roku 2018 se Chameneí, sedící na vyvýšeném místě, sklání k Solejmánímu a líbá ho na čelo.

Na obřad v Teheránu přijel i vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. Povolení ale Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

V pondělí v Teheránu stál Haníja ve druhé řadě, blízko za Chameneím a byl jedním z mála, kteří mohli nad rakví promluvit. Vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se „sionistickému projektu a americkému vlivu“. „To, co Solejmání poskytl Palestině a odboji, pomohlo k jejich nynějšímu postavení s ohledem na jejich sílu a neochvějnost,“ řekl. Generálova smrt podle něj „neodradí palestinské skupiny od boje proti Izraeli. „Potvrzuji, že plány palestinského odboje bojovat proti sionistickému projektu a čelit americkému vlivu nebudou narušeny ani oslabeny,“ řekl Haníja.

Už ráno davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě. Na videozáběrech bylo vidět, jak lidé pálí americké a izraelské vlajky.

Účast se postupně vyšplhala podle policie na několik milionů; letecké záběry z Teheránu ukázaly hustý dav v ulicích a tiskové agentury účast odhadují na milion lidí. Íránská televize IRIB ohlásila, že podobný dav nebyl v Teheránu dvacet 20 let.

Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů. Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. V úterý bude generál pohřben v provincii Kermán, odkud pochází.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...