Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvaté zvolí novou hlavu státu. K urnám zamíří na konci prosince

Svět

  19:00
ZÁHŘEB - První kolo voleb chorvatského prezidenta se uskuteční v neděli 28. prosince a případné druhé kolo 11. ledna. Rozhodl o tom premiér Zoran Milanović, který se už chtěl vyhnout dalšímu dohadování o termínu voleb.

Chorvatský prezident Ivo Josipović (uprostřed) s premiérem Zoranem Milanovićem (vpravo). Josipović je v nadcházejícím prezidentském klání považován za favorita. foto: Reuters

Informaci později agentuře Reuters potvrdil mluvčí vlády, do jejíž kompetence stanovení data volby hlavy státu patří. „Vláda přijme oficiální rozhodnutí zítra (ve čtvrtek) a tímto datem bude 28. prosinec,“ citovala agentura nejmenovaného mluvčího.

Za hlavního favorita je považován dosavadní šéf státu Ivo Josipović, který má podporu vládnoucí Sociálnědemokratické strany (SDP). Favoritem podle Reuters zůstává, přestože popularita SDP poněkud utrpěla tím, že Milanovičův kabinet nedokázal zastavit pokles ekonomiky. Ta je v recesi už šestý rok a pro rok 2015 se předpokládá nulový růst.

PSALI JSME:

Kandidátka opozice

Štáb prezidentské kandidátky opoziční strany Chorvatské demokratické společenství (HDZ) Kolindy Grabarové Kitarovićové podle deníku Večernji list reagoval na zprávu o termínu voleb nevzrušeně. „Vždy jsme říkali, že bez ohledu na to, kdy se volby budou konat, zvítězí Kolinda Grabarová Kitarovićová,“ řekl sebevědomě její mluvčí Mladen Pavić.

Kolinda Grabarová Kitarovićová byla v letech 2005-2008 ministryní zahraničí a od roku 2008 do roku 2011 velvyslankyní v USA.

Chorvatský prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil a má i určité slovo v zahraniční politice země, ale nemůže vetovat zákony.

Kandidátka opoziční HDZ Kolinda Grabarová Kitarovićová:

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat