5. června 2019 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěl na rodičovskou, jenže narazil, nebyl matka. JPMorgan nyní uznal chybu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

NEW YORK Američan Derek Rotondo zažádal o rodičovskou dovolenou svého zaměstnavatele JPMorgan. Jenže narazil. Peníze byly sice určeny pro toho z rodičů, který se o dítě hlavně stará a teoreticky na ně měl mít právo, zároveň ale vnitřní předpis předpokládal, že se o dítě stará hlavně matka, která dítě porodila. Což on zjevně nebyl. Proto místo 16 týdnů, které by mohl čerpat jako matka, získal jen dva týdny volna.

“Nemůže se předpokládat, že jen kvůli tomu, že někdo porodí, bude dělat všechnu práci, a otcové mají být zticha a vrátit se do práce,” cituje agentura Bloomberg Rotonda.

Před dvěma lety proto Rotondo podal přes Americkou unii pro občanské svobody stížnost a JPMorgan nyní chybu uznal. Firma se zavázala, že zajistí, aby už k žádné diskriminaci nedocházelo a zároveň vytvořil fond s pěti miliony dolarů, ze kterého by se měla vyplácet kompenzace pro zhruba pět tisíc otců, kteří v poslední době o rodičovský příspěvek zkusili zažádat. Z dostupných informací není jasné, jak se peníze budou dělit.

Podle Rotondových právníků jde hlavně o silný signál dalším velkým firmám, aby své vnitřní předpisy upravily. Řada z nich se sice tváří, že nerozlišuje své zaměstnance podle pohlaví, ale realita je nakonec jiná. Spor s JPMorgan je navíc podle agentury Bloomberg největší, který byl zaznamenán.

V USA není rodičovská dovolená jako například v Česku. Jde o jedinou vyspělou zemi, kde žádná taková garance není. Zhruba tříměsíční mateřskou nabízí jen několik států unie, navíc se tato povinnost týká jen větších zaměstnavatelů. Rodiče mají v mnoha případech jen možnost žádat několik týdnů v roce o neplacené volno kvůli péči o děti. Matky se ale běžně vrací do práce již po dvou měsících od porodu. Zatímco v Česku se s dětmi zůstává doma až čtyři roky, v USA se vedou diskuze, zda matkám nebo otcům umožnit alespoň tři měsíce.

Podle průzkumu z loňského roku jen třetina amerických firem nabízí matkám po narození dítěte placené volno. Je to ale více než v roce 2016, kdy šlo jen o čtvrtinu firem. Podíl firem, které tuto dovolenou umožňují i mužům vzrostl, také - z 21 na 29 procent.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!