Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krizí sužované Chorvatsko riskuje. Odpustí dluhy chudým

Svět

  6:00
ZÁHŘEB - Zadluženost - noční můra Chorvatů a jedna z nejpalčivějších chorob chorvatské ekonomiky. Záhřeb se nyní odhodlal k riskantnímu kroku: od pondělí mohou chudí občané žádat stát o odpuštění svého dluhu. Bezprecedentní opatření může podle vlády pomoci až 60 tisícům lidí lapeným v dluhové pasti, informovala chorvatská stanice HRT.

Chorvatský premiér Zoran Milanović ve vysílání stanice HRT. foto: HRT / YoutubeReprofoto

„Nový začátek.“ Tak nazývá chorvatská vláda neobvyklý krok, jímž se rozhodla zakročit proti alarmující zadluženosti občanů. Záhřeb v lednu vsadil na riskantní kartu, kterou chce povzbudit svou krizí zmítanou ekonomiku: nejchudším Chorvatům přislíbil odpustit jejich dluhy.

PSALI JSME:

Pomoc nejchudším

V lednu schválené opatření má podle odhadu vicepremiérky Milanky Opačićové pomoci přibližně 60 tisícům lidí. Požádat úřady o odpuštění dluhu může každý, kdo nedluží více než 35 000 kun (cca 126 tisíc korun) a jehož měsíční příjem nepřesahuje 1 250 kun (cca 4 502 korun; průměrná hrubá mzda v roce 2014 činila 7 976 kun, tedy cca 28 700 korun, pozn. red.). Musí také prokázat, že nedisponuje žádným majetkem a úsporami, jimiž by mohl dluh splatit.

Zvadlá ekonomika

Chorvatské hospodářství sužuje letitá recese a vyhlídky na razantní zlepšení situace se zdají být v nedohlednu. Nezaměstnanost se v balkánské republice přehoupla přes 20 procent a státní dluh, který loni přesáhl 80 procent HDP, se letos podle odhahů Evropské komise vyšplhá k 85 procentům.

Dluhy představují palčivý problém pro nezanedbatelnou část téměř 4,3milionové populace: celkem Chorvaté dluží 28 miliard kun (téměř 101 miliard korun). V loňském červnu zmrazily úřady bankovní účty 317 tisícům dlužníků, připomněla agentura Reuters.

Jako první má přijít na řadu přibližně 9 000 dlužníků, kteří jsou registrováni v systému sociální péče, potvrdilo stanici HRT chorvatské ministerstvo sociální politiky a mladých. Po ověření, zda splňuje nutné podmínky, bude žadateli vystaven výpis z registru dlužníků, načež může vyplnit potřebný formulář a obrátit se jeho prostřednictvím na odpovědné úřady.

Vláda: Jsme na to pyšní

Program přijde chorvatský stát na asi 2,1 miliardy kun (cca 7,5 miliardy korun) a věřitelé, jejichž řady tvoří mj. telefonní operátoři a banky, se po jeho uskutečnění potáží s prázdnou: stát jejich ztráty kompenzovat nehodlá. Přesto si vláda riskantní tanec nad možnou propastí pochvaluje. „Je to vůbec poprvé, kdy se (chorvatská) vláda pokusila tento komplikovaný problém vyřešit, a jsme na to pyšní,“ prohlásil podle Reuters premiér Zoran Milanović.  

Zaznívají nicméně i skeptické hlasy, a to nejen uvnitř hranic Chorvatska, ale také mezi zahraničními odborníky. „Nejsem si tak jistý, jestli je to ta nejlepší cesta, jak pomoci lidem s nízkým příjmem. Pokud si budou věřitelé myslet, že se něco podobného může opakovat, naúčtují jim velmi vysoké úroky,“ řekl listu Washington Post ekonom Dean Baker.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat