Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chuligáni v Rusku se rvali s policí. 'Uctili' tak mrtvého fanouška

Demonstrující fanoušci se v centru Moskvy utkali s policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrující fanoušci se v centru Moskvy utkali s policií. | foto: APČTK

MOSKVA Potyčky s policií a rvačky s přistěhovalci z Kavkazu provázely sobotní akce fotbalových fanoušků v Moskvě a Petrohradu, kde tisíce příznivců různých klubů vzdávaly čest památce Jegora Sviridova (28). Tento fanoušek moskevského Spartaku byl před pěti dny zastřelen v hromadné rvačce s Kavkazany. Několik lidí bylo zraněno a policisté zatkli desítky výtržníků.

V samém centru Moskvy, na Manéžním náměstí u Kremlu se sešlo několik tisíc mladíků vykřikujících nacionalistická hesla jako "Rusko pro Rusy!" a "Pryč s Kavkazany!". Policie uzavřela přístupy na nedaleké Rudé náměstí a povolala posily.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

Vzápětí vypukly potyčky mezi výrostky a příslušníky pořádkových jednotek OMON. Jednotky nasazované k rozprášení opozičních demonstrantů dnes narazily na zkušené rváče. Fanoušci po policistech házeli i ozdoby z novoročního stromku dekorujícího náměstí.

Čtěte také

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

"Osm až deset fanoušků napadlo skupinku lidí neslovanského vzezření a brutálně je zmlátili. Příslušníci OMON pak útočníky vytlačili a raněné - bylo jich pět - přenesli k sanitce. Ta ale byla zamčená a asi padesátka fanoušků se snažila přes policisty dostat k raněným, aby je mohla dál bít," vylíčil počátek střetu reportér agentury RIA Novosti. Jeho kolega, kameraman, byl také napaden; inkasoval několik úderů do hlavy, ale vážněji zraněn nebyl. Útočníci však rozmlátili kameru.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

Zásah a zatýkání výtržníků podle úřadů následovaly, až když se dav fanoušků snažil prorazit policejní kordon. Dav se začal rozcházet, až když velitel moskevské policie slíbil vůdcům fanoušků, že viníci zapletení do Sviridovovy smrti budou pohnáni k spravedlnosti. Zatím se podle úřadů podařilo zatknout tři podezřelé Kavkazany, další mají následovat.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

V blízké stanici metra několik desítek fanoušků ještě zbilo několik Kavkazanů. Výtržníci se porvali i s policisty a dozorčími stanice.

Jinde v Moskvě Sviridovovu památku na místě jeho smrti pokojně uctilo na 6000 příznivců různých klubů.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

V Petrohradu tisíce mladíků s ruskými vlajkami, svíčkami, květy a fotografiemi zabitého kamaráda zaplnily náměstí města, kde skandovaly hesla "Rusové vpřed!" či "Jeden za všechny, všichni za jednoho"; sbíraly se i peníze pro pozůstalé.

Demonstrující fanoušci v centru Moskvy.

Policejní síly se podle médií držely dál a zasáhly až poté, co se tlupa fanoušků pokusila uspořádat pochod do centra města. Příslušníci OMON podle rozhlasu asi desítku výtržníků zatkli, ostatní odpovídali házením lahví, dýmovnic a kusů ledu.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

Sviridov zahynul v noci na 6. prosince, kdy se na zastávce autobusu servalo přes deset fanoušků Spartaku s Kavkazany. Aslan Čerkesov z Kabardsko-balkarské autonomní republiky, označovaný i za Dagestánce, začal při potyčce střílet z plynové pistole a zasáhl Sviridova čtyřmi výstřely, a to i do hlavy. Oběť zemřela na místě, Čerkesov je ve vazbě.

Fanoušci v Moskvě a Petrohradu se porvali s policií

Sviridov patřil k vůdcům fotbalového hnutí Fratrija sdružujícího stoupence Spartaku. Ti ještě o úterní noci zablokovali dopravu na jedné z hlavních moskevských tepen a vyzývali k odvetě.

Ruští fotbaloví fanoušci jsou v Evropě obáváni kvůli sklonům k násilí a krajnímu nacionalismu. Za nynějšími nepokoji ruští ochránci lidských práv vidí krajní pravici.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...