130 let
Ostrůvky v Pacifiku

Ostrůvky v Pacifiku | foto: Reuters

Čína monitorovala letouny USA nad spornými ostrovy. Kritiku Austrálie odmítá

USA
  •   11:33
PEKING - Čínské ministerstvo zahraničí ve středu odmítlo australský protest proti nové zóně letecké obrany, kterou Peking zavedl ve vzdušném prostoru nad spornými ostrovy ve Východočínském moři. Informovaly o tom tiskové agentury. Čína zároveň oznámila, že monitorovala celý průlet dvou amerických bombardérů touto oblastí, které v úterý Washington vyslal bez ohledu na čínské hrozby.

Austrálie v úterý protestovala proti požadavku Pekingu, aby se nad souostrovím, o něž se Čína pře s Japonskem, všechna letadla řádně identifikovala, pokud nechtějí riskovat zákrok čínských sil. "Nezodpovědné poznámky australské strany o čínské identifikační zóně vzdušné obrany ve Východočínském moři jsou naprosto chybné a Čína je nemůže přijmout," uvedl dnes v prohlášení mluvčí ministerstva Čchin Kang.

VÍCE ZDE:

Čínské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že kontrolovalo celý průlet dvou amerických bombardérů B-52 nad spornou zónou v úterý večer místního času. Washington vyslal letouny na tréninkovou misi, kterou plánoval již dříve. O průletu přitom Čínu neinformoval.

Letoun japonského námořnictva nad sporným souostrovím Senkoku/Tiao-jü (13. 10. 2011)

Zatímco většina asijských leteckých společností oznámila, že budou Pekingu hlásit své letové plány, než vstoupí do letového prostoru nad spornými vodami, USA, Japonsko a poté i Austrálie proti opatření Číny protestovaly.

Souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü, je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy. Konflikt o toto území se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás