Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tajná operace prezidenta Trumpa. CIA dal za úkol poštvat Číňany proti vládě

Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching během setkání zemí G20 v japonské Ósace (29. června 2019) foto: AP

Americká zpravodajská služba CIA provedla v době, kdy pobýval v Bílém domě Donald Trump, z prezidentova příkazu tajnou operaci v Číně zaměřenou na tamní sociální sítě. Jejím cílem bylo obrátit veřejné mínění proti čínské vládě. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na bývalé americké zpravodajské činitele.
  15:26

Trump podle zdrojů Reuters nařídil zahájit operaci v roce 2019, dva roky po svém nástupu do funkce. Reagoval tak na agresivní kampaně, jejichž pomocí Čína usiluje o zvýšení svého globálního vlivu, dodává agentura.

CIA vytvořila malý tým operativců, kteří pod falešnými internetovými identitami šířili negativní zprávy o vládě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Obviňovali členy komunistické strany, že ukrývají v zahraničí nelegálně získané peníze. Též tvrdili, že ambiciózní čínská ekonomická iniciativa Pás a stezka je zkorumpovaná a nehospodárná.

Peking prostřednictvím iniciativy financuje nákladné infrastrukturní projekty v rozvojovém světě. Zapojené státy ale často končí zadlužené a vydané na milost Číně.

Američtí činitelé uvádějí, že informace o čínských představitelích byly pravdivé, ač je sdíleli pod falešnými identitami. CIA chtěla podnítit paranoiu v nejvyšších patrech čínské politiky a donutit vládu, aby vynakládala prostředky na pronásledování průniků do přísně kontrolovaného čínského internetu. „Chtěli jsme, aby se honili za duchy,“ řekl jeden z nich.

Čínský prezident v rámci svého protikorupčního tažení v minulosti rozjel rozsáhlé čistky v úřednickém i stranickém aparátu, které mířily proti jeho skutečným i domnělým rivalům. Minulý rok začali mizet diplomaté i nejvyšší představitelé armády, což vyvolalo strach, zda Si nerozjel další kolo čistek, které tentokrát míří i na jeho nejloajálnější.

Není jisté, jaký operace měla dopad a zda v ní pokračuje i současná administrativa prezidenta Joea Bidena. Podle historiků z oblasti zpravodajských služeb takové prezidentské příkazy často zůstávají v platnosti napříč administrativami.

CIA nechtěla zjištění agentury komentovat. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že zpráva o iniciativě CIA ukazuje, že americká vláda využívá mediální platformy „jako zbraně k šíření nepravdivých informací a manipulaci mezinárodního veřejného mínění“.

Podle pozorovatelů se mohla akce amerických tajných služeb Američanům vymstít. Čína ji mohla prezentovat jako důkaz, že se USA vměšují do záležitostí jiných států.

Skryté kampaně na ovlivnění veřejnosti protivníka a zasetí nedůvěry v jeho vedení byly časté během studené války. V souvislosti se současným napětím mezi Čínou a USA se mluví o jejím opětovném objevení se. „Studená válka je zpátky,“ uvedl autor knihy o politické válce Tim Weiner.