Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemocnicím ve Wu-chanu nestačí kapacita. Narychlo staví novou s 1000 lůžky

Cestujícící s rouškami na šanghajském vlakovém nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestujícící s rouškami na šanghajském vlakovém nádraží. | foto: Reuters

PEKING Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v jedenáctimilionovém městě Wu-chan. Nemocí se v Číně nakazilo nejméně 830 lidí. Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej.

Případy úmrtí způsobených koronavirem už nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i ze dvou dalších regionů nejlidnatější země světa. Onemocnění bylo potvrzeno i v několika zemích mimo Čínu, zejména v asijských státech.

Ve Wu-chanu narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Nemocnicím dochází materiál

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady.

Na veřejných prostranstvích ve Wu-chanu, kde běžně panuje čilý ruch, je neobvyklý klid. Lidé musí povinně ven nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží i letiště a policie kontroluje auta přijíždějící do města. Lidé se podle všeho řídí výzvami úřadů, aby ve snaze zastavit šíření viru zůstali doma. Pokud by toto nefungovalo, má čínská komunistická strana jeden z nejrozsáhlejších systémů sledování a sociální kontroly na světě, napsala agentura AP.

Největší asijský výrobce oděvů Fast Retailing oznámil, že v souvislosti s opatřeními přijatými proti šíření nákazy koronavirem dočasně uzavřel 17 prodejen své značky Uniqlo ve Wu-chanu. V Číně, která je pro tuto japonskou firmu klíčovým trhem, má celkem 750 obchodů. Podle agentury Reuters americká síť rychlého občerstvení McDonald´s od pátku uzavírá restaurace v pěti městech v provincii Chu-pej.

Zakázané město i Velká zeď jsou uzavřeny

Úřady v Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj. Peking také zrušil veškeré hromadné akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Návštěvníci se nedostanou do pekingského Zakázaného města ani na úsek Velké čínské zdi nedaleko čínské metropole nebo do šanghajského Disneylandu, kde bylo loni o novoročních prázdninách vyprodáno.

Kvůli opatřením přijatým v souvislosti s šířením koronaviru padly plány stamilionů Číňanů oslavit lunární Nový rok s příbuznými. Jde o největší svátek roku, kdy lidé vyrážejí na poutě konané na prostranstvích před chrámy, sledují ohňostroje a sjíždějí se na rodinné sešlosti a hostiny.

Letečtí dopravci a prodejci letenek působící v Česku kvůli výskytu koronaviru v Číně začali nabízet bezplatné zrušení nebo změnu rezervace letenek do Číny. Spoje z Česka i dalších evropských zemí by však měly fungovat nadále beze změn.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných ilegálně na jednom wuchanském tržišti.

Ve Wu-chanu jsou podle čtvrtečního vyjádření českých úřadů dva čeští studenti. Jsou v pořádku.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...