6. ledna 2017 11:49, aktualizováno  14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stavbu mexické zdi má financovat Kongres. Mexičané ji splatí zpětně, tvrdí Trump

Donald Trump, budoucí prezident USA v Bílém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, budoucí prezident USA v Bílém domě. | foto: Reuters

WASHINGTON Nastupující americký prezident Donald Trump hodlá splnit svůj předvolební slib o stavbě zdi na hranici s Mexikem jen částečně. Bariéra chránící Spojené státy před nežádoucími ilegálními přistěhovalci sice vyroste, její vybudování však zaplatí američtí daňoví poplatníci, nikoliv Mexiko. Podle stanice CNN se budoucí prezident chystá požádat o finance Kongres.

Jedním z klíčových témat Trumpovy předvolební kampaně byla migrace a příslib zastavit příliv nelegálních přistěhovalců, kteří proudí do USA z Latinské Ameriky přes mexickou hranici. Své stoupence přitom někdejší televizní showman známý populistickými prohlášeními ujišťoval, že zeď „zaplatí Mexiko“. Mexická vláda tehdy tento nápad rázně odmítla a ostře se vymezila proti Trumpovým verbálním útokům na Mexičany.

Nyní je podle CNN a časopisu Politico slib zřejmě nadobro zapomenut, neboť Trumpovi lidé již začali s republikánskými zákonodárci v nově zvoleném Kongresu jednat o zařazení výdajů na stavbu zdi do letošního návrhu vládních výdajů.

Trump v twitterové reakci napadl média za to, že podle něj veřejnost informují neúplně. Nijak sice nezpochybnil, že by stavbu měl hradit Washington, zároveň ale uvedl, že hodlá Mexiko přimět k platbě později.

„Nepoctivá média neinformují, že jakékoli peníze utracené za stavbu velké zdi (kvůli jejímu urychlení) nám Mexiko později vrátí!“ Jeho mluvčí Sean Spicer v dnešním rozhovoru s televizí ABC uvedl, že z Trumpovy strany nejde o žádné porušení předvolebního slibu. „Myslím, že s nimi (mexickou vládou) o tom bude dál mluvit,“ řekl. Ani on ani Trump však nesdělili, jak hodlají Mexiko přimět k zaplacení stavby, která tamní obyvatele dráždí.

Donald Trump.
„Jenom trénuji.“ Fotka kutila poukazuje na Trumpovy plány na výstavbu zdi na...

Parlament by podle nového plánu oprášil zákon o stavbě zdi přijatý za předchozího republikánského prezidenta George Bushe mladšího v roce 2006. „Obamova vláda to neudělala, takže je teď na nás, abychom prostřednictvím financování kroku přijatého už před deseti lety zahájili plnění slibu pana Trumpa o zabezpečení hranic,“ řekl CNN republikánský Kongresman Luke Messer z Indiany. Připustil, že půjde o „velké peníze, je to však otázka priorit“.

Odhadované náklady na stavbu několikametrové zdi se pohybují v širokém rozpětí kolem deseti miliard dolarů (260 miliard Kč).

Jestliže na nápad zařadit tyto náklady do návrhu zákona o vládních výdajích skutečně dojde, mohou se jej pokusit zablokovat demokraté, jejichž většina se stavbou zdi nesouhlasí a v Senátu mají dostatečný počet hlasů. V takovém případě by hrozilo, že na konci dubna, dokdy musí být vládní výdaje schváleny, bude řada amerických federálních úřadů bez peněz na svůj provoz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz