3. června 2019 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump se královně nepoklonil a zpanikařil, Melania neudělala pukrle, řeší v Británii

Prezident Trump si podává ruku s královnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump si podává ruku s královnou. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Americký prezident v pondělí navštívil Buckinghamský palác a setkal se v doprovodu své manželky Melanie s královskou rodinou. Britská média napjatě očekávala, jestli stejně jako loni v červenci Donald Trump udělá chybu v rámci protokolu.

„Donald Trump téměř porušil královský protokol během jeho první oficiální státní návštěvy Spojeného království, když byl pozván na inspekci čestné stráže Buckinghamského paláce,“ informuje své čtenáře bulvární server Express.

Princ Charles přivítal prezidenta Trumpa v Buckinghamském paláci.
Donald Trump na přehlídce palácové stráže

Podle něj prezident USA „zpanikařil“, když měl společně s princem Charlesem jít k palácové stráži. Bál se prý, že by šel dříve než královna, což by mu protokol zakazoval. Královna Alžběta II. však neměla kontrolu absolvovat a došlo tak k úsměvnému momentu, kdy se princ Charles snažil prezidenta od královny odvést.

Prezidentu Trumpovi se přitom podobný incident, kdy kráčel před královnou, stal během poslední návštěvy Velké Británie. Alžběta II. se tehdy snažila prezidenta několikrát obejít, ale on jí neúmyslně neustále kráčel v cestě.

13.července 2018 v 20:32, příspěvek archivován: 03.června 2019 v 14:59

VIDEO: The Queen trains POTUS Donald Trump how to walk during Inspection of the Guard at Windsor castle #TrumpVisitUK https://t.co/yaPcR6WgKZ

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The Queen trains POTUS Donald Trump how to walk during Inspection of the Guard at Windsor castle #TrumpVisitUK https://t.co/yaPcR6WgKZ

Druhý prohřešek, který bulvární servery řeší, je fakt, že se prezidentský pár rozhodl nepoklonit královně a raději jí prezident podal ruku. Následně pak ani první dáma USA Melania Trumpová neudělala tradiční pukrle. Přestože jde o porušení tradice, nejedná se ale o porušení protokolu. Potřesení rukou je v jeho rámci povolené.

„Neexistuje žádné obligátní chování při setkání s královnou, nebo členy královské rodiny, ale mnozí návštěvníci si přejí zachovat tradiční formát přivítání,“ stojí na oficiálních stránkách královské rodiny. „Pro muže to znamená poklonu (pouze hlavou), zatímco ženy by měly udělat krátké pukrle. Někteří lidé však preferují tradiční potřesení rukou.“

Detail podání ruky prezidenta s královnou.

Detail podání ruky prezidenta s královnou.

I tak ale server Mirror neváhal označit Trumpovo podání ruky za „podivné“. Doslova pak napsal: „Zdá se, že Donald Trump pozdravil královnu klepnutím pěstí.“ Podobně to následně komentoval i bulvární server Daily Star.

mhMartin Hampejs