3. června 2019 10:18, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královna přijala Trumpovy v paláci. Na oběd dorazil i princ Harry, ale bez Meghan

Trump společně s Alžbětou II. prohlíží královskou sbírku v Buckinghamském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump společně s Alžbětou II. prohlíží královskou sbírku v Buckinghamském... | foto: Reuters

Londýn Americký prezident Donald Trump v pondělí přiletěl do Evropy, kde má na programu třídenní státní návštěvu Británie, válečné vzpomínkové slavnosti na obou stranách Lamanšského průlivu a první prezidentskou návštěvu Irska.

Čtyřdenní cestu v pondělí zahájil v Londýně královskou uvítací ceremonií, jednání s premiérkou Theresou Mayovou má v plánu v úterý.

V britské metropoli amerického hosta čekají okázalé protokolární akce, komplikované jednání s odstupující Mayovou i velké veřejné protesty, které doprovázely také jeho minulou návštěvu loni v létě. 

Princ Charles přivítal prezidenta Trumpa v Buckinghamském paláci.
Královna Alžběta II. přivítala manžele Trumpovy v paláci.

Prezident se nejprve po příletu odebral do rezidence amerického velvyslance ve Velké Británii sídlícího v domě Winfield House. Odtud ve 13:00 SELČ vyrazil do Buckinghamského paláce.

V Buckinghamském paláci se Trump s první dámou Melanií setkal s královnou, princem Charlesem a vévodkyní Camillou v zahradě. Následoval fototermín všech zúčastněných a v oknech Buckinghamského paláce se objevily jak poradkyně prezidenta Trumpa, tak i jeho dcera. Následně prezident společně s princem Charlesem absolvoval přehlídku palácové stráže, zatímco královna, vévodkyně a první dáma je pozorovaly z povzdálí.

Prezident Trump ve Velké Británii.

Prezident Trump ve Velké Británii.

Prezidenta čekala ještě krátká prohlídce paláce a oběd. Následovat bude odpolední položení věnců k hrobu neznámého vojína ve Westminsterském opatství.

03.června 2019 v 13:25, příspěvek archivován: 03.června 2019 v 13:34

VIDEO: The Queen officially welcomes President Trump to Buckingham Palace, with the sound of a gun salute in the background #TrumpUKVisit latest updates: https://t.co/4zaqzAiNZz https://t.co/yG3bG7qAVz

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The Queen officially welcomes President Trump to Buckingham Palace, with the sound of a gun salute in the background #TrumpUKVisit latest updates: https://t.co/4zaqzAiNZz https://t.co/yG3bG7qAVz

U oběda se ke královské rodině připojil i vévoda ze Sussexu, tedy princ Harry. Jeho manželka, americká herečka Meghan, se podle informací médií ke skupině nepřipojila kvůli nutnému klidu po nedávném porodu. Spekuluje se však i o tom, že účast na obědě odmítla z jiných důvodů.

Posledním bodem před večerním banketem byl odpolední čaj s princem Charlesem a vévodkyní z Cornwallu Camillou. Jejich rozhovor s prvním párem USA se konal bez přítomnosti novinářů. „Není jasné, zda budou Charles a Trump probírat klimatické změny, které Charles vidí jako vážnou hrozbu a Trump považuje za kachnu,“ napsala agentura AP.

Na banket v Buckinghamském paláci dorazí podle televize Sky News kolem 150 hostů „s kulturními, diplomatickými nebo ekonomickými vazbami na USA“. Měla by dorazit i řada členů vlády včetně premiérky Mayové. Událost naopak bojkotuje předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow nebo lídr opozice Jeremy Corbyn. Šéf labouristů dokonce podle médií vystoupí na úterní demonstraci proti návštěvě Trumpa, kterou označil za příležitost ukázat solidaritu s těmi, „na které (Trump) útočí v Americe, po celém světě a v naší zemi“.

Úternímu programu návštěvy budou dominovat jednání s premiérkou Mayovou, avšak na rozhovor mezi čtyřma očima nedojde, potvrdila dnes kancelář ministerské předsedkyně. Hlavními tématy budou zřejmě budoucí obchodní dohoda mezi Británií a USA nebo výhrady Washingtonu vůči čínské společnosti Huawei. Více než 200 vědců dnes prostřednictvím deníku The Guardian vyzvalo Mayovou, aby na Trumpa apelovala ohledně jeho přístupu k ekologickým problémům.

Manželé Trumpovi ve Westminsterském opatství.

Manželé Trumpovi ve Westminsterském opatství.

Prezident Trump klade věnec k hrobu neznámého vojína ve Westminsterském...

Prezident Trump klade věnec k hrobu neznámého vojína ve Westminsterském opatství.

Kontroverzní předehrou Trumpovy návštěvy byla podle britských médií jeho nedělní prohlášení, v nichž prezident pochválil lídra Strany pro brexit Nigela Farage a britského exministra zahraničí Borise Johnsona, který by měl podle šéfa Bílého domu Mayovou vystřídat. Předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn, který se prý na protest proti Trumpově „misogynní a rasistické rétorice“ dnešních uvítacích akcí nezúčastní, Trumpova vyjádření označil za „naprosto nepřijatelný zásah do demokracie naší země“.

Policista čekající na příjezd Donalda Trumpa.

Policista čekající na příjezd Donalda Trumpa.

Kritické poznámky amerického prezidenta zamířily i na londýnského starostu Sadika Khana, který před Trumpovou cestou do Londýna šéfa Bílého domu označil za globální hrozbu. Prezident v pondělí na Twitteru napsal, že Khan je „unylý ztroskotanec“ a neřád, který v čele londýnské radnice odvedl „příšernou práci“. Trump nevynechal ani manželku britského prince Harryho Meghan, která je podle něj „sprostá“, když ho opakovaně kritizuje. Později na Twitteru napsal, že nic takového nikdy neřekl.

Odpůrci amerického prezidenta během jeho návštěvy pořádají v Londýně „karneval odporu“, napsala agentura Reuters. Nad městem se má vznášet obří nafukovací podoba Trumpa jako zlobivého dítěte v plenkách, údajně ještě větší, než při jeho minulé návštěvě Spojeného království.

Nedaleko stanstedského letiště, kde v pondělí Trumpův Air Force One přistál, jistý student umění podle listu The Daily Mirror vytvořil v trávě obří obraz penisu s Trumpovým jménem. Před Buckinghamským palácem se chystá demonstrace, ověšeno protestními plakáty má být okolí amerického velvyslanectví v Londýně. V úterý se desetitisíce odpůrců amerického prezidenta hodlají sejít na Trafalgarském náměstí.

Obsadili celé patro hotelu

Trump přicestoval do Londýna s manželkou Melanií a rodinou, v luxusním hotelu Corinthia podle serveru Politico obsadili celé patro. Rozsah prezidentova soukromého doprovodu podle amerického serveru sice odpovídá Trumpově svéráznému osobnímu stylu, ale „přesahuje veškeré diplomatické zvyklosti“.

Symbolicky významnou částí Trumpovy cesty má být oslava 75. výročí vylodění spojenců v Normandii. Vzpomínkové slavnosti začnou ve středu v britském Portsmouthu a ve čtvrtek budou pokračovat na francouzském pobřeží, kde si v roce 1944 spojenci vyloděním vytvořili předmostí pro vítězný postup do nacisty ovládané Evropy. Ve městě Caen se Trump na pracovním obědě sejde s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ještě před cestou do Francie se Trump ve středu na letišti v irském Shannonu setká s irským premiérem Leem Varadkarem a přenocuje ve svém golfovém klubu v Doonbegu na západním pobřeží Irska.

ČTK, mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!