27. května 2019 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyjádřil souhlas s Kim Čong-unem, že Joe Biden je ‚osoba s nízkým IQ‘

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: ČTK

Tokio Americký prezident Donald Trump v pondělí na tiskové konferenci v Tokiu podpořil názor severokorejského vedení, že bývalý americký viceprezident Joe Biden je „osoba s nízkým IQ“. Biden, kterého mnozí považují za nejvážnějšího Trumpova protikandidáta ve volbách 2020, se stal v poslední době častým terčem prezidentových nelichotivých poznámek, jejichž tón odsoudili nejen demokraté, ale i někteří republikáni.

„Kim Čong-un prohlásil, že Joe Biden je osoba s nízkým IQ. Vzhledem k jeho minulosti tomu tak nejspíš je. Myslím, že s ním (s Kimem) v tomto mohu souhlasit,“ řekl Trump. V sobotu prezentoval šéf Bílého domu podobný názor na twitteru, když napsal, že se „pousmál, když člověka z močálů Joea Bidena (Kim) nazval individuem s nízkým IQ a ještě hůř. Možná je to pro mě znamení?“

Severokorejská tisková agentura KCNA, která obvykle tlumočí názory vedení KLDR, minulý týden týden označila Bidena za hlupáka s nízkou inteligencí a za imbecila, který postrádá základní lidské kvality. Urážky zazněly v severokorejských státních médiích poté, co Biden v nedávném projevu nazval vůdce Kima tyranem. 

Útoky Trumpa na Bidena podle amerických médií sílí s rostoucí popularitou demokratického prezidentského kandidáta, který do kampaně vstoupil teprve nedávno. Podle průzkumů veřejného mínění by ve volbách Bidenovi odevzdalo hlas víc voličů než Trumpovi. Prezidentské volby Američany čekají příští rok v listopadu.

Urážky Bidena vyvolaly kritiku demokratických politiků. Prezidentský kandidát Pete Buttigieg na twitteru napsal, že „Kim Čong-un je vražedný diktátor a viceprezident Biden čestně sloužil této zemi. Je to jen další příklad, jak chce prezident upoutat šokujícími výrazy“. Kritika zazněla i z republikánského tábora. Poslanec Sněmovny reprezentantů Adam Kinzinger vyčetl Trumpovi, že „chválí diktátora“ a útočí na Bidena. „Je to všechno špatně,“ poznamenal poslanec.

Trump si na pondělní tiskové konferenci kromě Bidena postěžoval i na svého předchůdce ve funkci Baracka Obamu. „Pokud jde o ekonomiku, armádu nebo cokoli jiného, Joe Biden byl neštěstím, celá vláda prezidenta Obamy byla neštěstím, měli spoustu problémů. Takže jim nefandím,“ řekl prezident.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!