25. května 2019 7:12, aktualizováno  11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko před příletem Trumpa zasáhlo zemětřesení, v Tokiu se třásly stavby

Americký prezident Donald Trump a první dáma Melanie Trumpová dorazili na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump a první dáma Melanie Trumpová dorazili na... | foto: Reuters

Tokio Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v sobotu prohlásil, že Severní Korea svými nedávnými raketovými testy „nepochybně“ porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Bolton se tak vyjádřil v Tokiu před zahájením čtyřdenní návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Japonsku. Japonskou metropoli krátce před jeho příletem zasáhlo zemětřesení o síle 5, 1 stupně.

Severní Korea tento měsíc provedla několik zkušebních odpalů raket krátkého doletu, které jsou podle expertů pravděpodobně součástí nového severokorejského zbrojního systému.

„Rezoluce OSN zakazují odpaly jakýchkoli balistických raket,“ podotkl na sobotní tiskové konferenci v Tokiu Bolton. Je to vůbec poprvé, co některý z vysokých amerických činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN, napsala agentura Reuters.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné.

Bolton v sobotu prohlásil, že Washington je nadále otevřený jednáním s Kimovým režimem, svůj postoj od posledního summitu ale nezměnil.

Nepříliš přívětivé přijetí

Šéf Bílého domu Donald Trump v sobotu zahajuje čtyřdenní návštěvu Japonska, s japonským premiérem Šinzóem Abem se sejde v pondělí. Předpokládá se, že jednání se budou týkat mimo jiné severokorejských zbrojních testů, Číny a vzájemných obchodních vztahů USA a Japonska.

Oblast poblíž Tokia v sobotu postihlo zemětřesení o síle stanovené předběžně na 5,1 stupně. V Tokiu se třásly stavby, ale úřady nevydaly varování před přívalovou vlnou cunami. Informovala o tom japonská televize NHK, která připomněla, že zemětřesení udeřilo krátce před očekávaným příletem amerického prezidenta Donalda Trumpa.  Otřesy měly epicentrum v Čibě, která leží asi 60 kilometrů jihovýchodně od Tokia. Právě v této prefektuře má Trump v neděli hrát golf s japonským premiérem Šinzóem Abem.  Má také zhlédnout utkání v sumó.

25.května 2019 v 08:23, příspěvek archivován: 25.května 2019 v 09:50

VIDEO: My light bobbling about just now #earthquake #Tokyo #Japan - early warning gave me about 5 seconds heads up. Preliminary M5.3 just to the east of the city, in #Chiba prefecture https://t.co/bF9rPPp5r5

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

My light bobbling about just now #earthquake #Tokyo #Japan - early warning gave me about 5 seconds heads up. Preliminary M5.3 just to the east of the city, in #Chiba prefecture https://t.co/bF9rPPp5r5

Jako první zahraniční vrcholný představitel se Trump setká také s novým císařem Naruhitem, který na trůn nastoupil po abdikaci svého otce Akihita. O víkendu čeká Trumpa převážně společenský program, s Abem si zahraje golf a zhlédne také utkání v sumó.

Za krachem únorového summitu dle KLDR byly nereálné požadavky ze strany USA

Den před zahájením Trumpovy návštěvy sdělil zástupce Severní Koreje, že rozhovory s USA nemohou být obnoveny, dokud USA neustoupí podle Pchjongjangu od svých jednostranných požadavků týkajících se denuklearizace. Severokorejská státní tisková agentura KCNA citovala mluvčího KLDR, který obvinil USA, že záměrně způsobily neúspěch únorového setkání Trumpa s Kimem tím, že vznesly jednostranné a nereálné požadavky. KLDR rovněž důrazně protestovala proti tomu, že USA zadržely severokorejskou loď zapojenou do obchodu s uhlím. KLDR požaduje okamžité vrácení plavidla.

Washington krach únorových jednání zdůvodňuje tím, že KLDR na nich požadovala zmírnění sankcí a nabízela jen částečné ústupky v oblasti svých jaderných kapacit.

Bolton dnes výroky znějící z KLDR zamítl. „Pohlížím na většinu toho, co říkají, skepticky. Zabavení severokorejské lodě podle něj bylo oprávněné a je čas jednat o navrácení americké výzvědné lodě Pueblo, kterou Severokorejci zajali v roce 1968 a dodnes ji zadržují. Posádka se vrátila domů po 11měsíčním zajetí.

Bolton také řekl, že USA o „Severní Koreji moc neslyšely od hanojského summitu“. Americký zvláštní vyslanec pro KLDR Stephen Biegun podle Boltona chce se severokorejskými partnery jednat, ale KLDR nereaguje. Biegun je prý „připraven kdykoli nasednout do letadla a odletět kamkoli“.

Jednat s Kimem je připraven také Abe, který podle agentury AP ustoupil od svých předchozích podmínek. Předtím řekl, že před schůzkou musí KLDR učinit konkrétní kroky k denuklearizaci a vyřešit dlouhodobý spor kolem Japonců unesených Severní Koreou.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.