3. června 2019 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přestaňte bombardovat syrské provincie Idlib, vyzval Trump Rusko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington/Moskva Americký prezident Donald Trump v neděli vyzval ruské a syrské vládní síly, aby přestaly s bombardováním syrské provincie Idlib. Stalo se tak poté, co Kreml v pátek naznačil, že Moskva bude i nadále podporovat ofenzivu Damašku v Idlibu. Mluvčí Kremlu ale v pondělí Trumpova slova kritizoval s tím, že vojenská operace v Idlibu je zapotřebí kvůli tomu, aby byly zastaveny útoky povstalců.

Rusko stojí v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada a Idlib je poslední provincií, která zatím není pod kontrolou vládních vojsk.

Šéf Bílého domu na Twitteru kritizoval „zabíjení mnoha nevinných civilistů“. „Svět se na ten masakr dívá. Co je jeho účelem, co tím získáte? Přestaňte,“ napsal Trump.

Záchranáři hledají přeživší pod troskami ve vesnici Ehsim (10 km od provincie...
Kouř stoupá ze syrské severozápadní provincie Idlib, která je poslední baštou...

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělní reakci také uvedl, že radikálové „využívají Idlib jako základnu pro podnikání útoků proti civilistům i vojenským cílům, což je nepřijatelné“. „Podnikáme kroky s cílem neutralizovat jejich útočné pozice,“ dodal Peskov na tiskové konferenci.

Pnutí mezi Ruskem a Tureckem

Kreml již v pátek uvedl, že rebelům v provincii Idlib by ve střelbě na civilisty a na ruské cíle mělo zabránit Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si Moskvě opakovaně stěžoval na Ruskem podporovanou ofenzivu syrské armády v Idlibu, kde boje od konce dubna podle OSN přinutily na 250 000 lidí opustit své domovy. Kreml však v pátek dal jasně najevo, že příměří by v první řadě měli dodržovat rebelové.

Otázka Idlibu přispěla k napětí mezi Ruskem a Tureckem, které chce mít v sousedící provincii určitý vliv, napsala agentura Reuters.

Moskva, která je největším spojencem syrské vlády, se loni v září s Tureckem domluvila na vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu, kde nebudou žádné těžké zbraně ani islámští radikálové. Rusko ale od té doby opakovaně upozornilo na eskalaci napětí v provincii s tím, že islamisté patřící k někdejší frontě An-Nusra, známé též jako syrská Al-Káida, mají pod kontrolou její značnou část.

ČTK