4. června 2019 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýn ‚vítá’ Trumpa. Nad parlament se vznesla šestimetrová figurína vzteklého batolete

„Nikdy Trump,“ stojí na zádech jednoho z demonstrantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nikdy Trump,“ stojí na zádech jednoho z demonstrantů. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Pobyt prezidenta USA Donalda Trumpa v britské metropoli se ani tentokrát, stejně jako při jeho loňské návštěvě, neobešel bez nafukovací karikatury šéfa Bílého domu. Obří, šest metrů vysoká figurína vzteklého batolete v plenách se krátce před polednem vznesla nad budovou britského parlamentu, kde má dvě hodiny demonstrovat odpor Londýňanů proti návštěvě amerického prezidenta.

„Posíláme jasný vzkaz solidarity se všemi, koho zasáhla (Trumpova) mrzká politika. Nahlas a jasně říkáme, že americký prezident si nezaslouží královské přijetí,“ řekl novinářům jeden z organizátorů protestu Ajuub Faraji. „Snažíme se upozornit prezidenta, jak nevítaným hostem je v této zemi,“ připojil se tvůrce figuríny Leo Murray. „Chceme dát najevo sílu odporu proti Donaldu Trumpovi a jeho nenávistné politice,“ dodal.

Odpůrci Donalda Trumpa v úterý zaplnili centrum Londýna, ale jejich počet zdaleka nedosahoval očekávané výše. Dav byl podle přítomných novinářů mnohem méně početný, než při Trumpově první návštěvě ve funkci prezidenta loni v létě.

Na protestu se objevily stovky transparentů.
Demonstrace proti Donaldu Trumpovi.

Podle některých předpovědí se mělo do protestu zapojit sto tisíc až čtvrt milionu účastníků. K zajištění veřejného pořádku londýnská policie povolala 2600 mužů. Původní plán organizátorů projít od Trafalgarského náměstí k parlamentu kolem sídla premiérky Theresy Mayové v Downing Street radnice nepovolila. Trasa pochodu měla proto k parlamentu demonstranty přivést podél břehu Temže.

V davu protestujících se objevila vtipná, občas ale i vulgární hesla. Agenturu Reuters zaujala velká postava Donalda Trumpa sedícího se spuštěnými kalhotami na zlatém záchodě. „Kliď se, Trumpe! Naši vlastní politiku si dokážeme podělat sami,“ stálo na plakátě poblíž.

V centru Londýna odpůrci Trumpa organizují „karneval odporu“, na němž má k demonstrantům má promluvit vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který v pondělí demonstrativně sabotoval okázale protokolární obřady při Trumpově uvítání.

Na Trafalgarském náměstí se shromažďují davy lidí, zejména ekologických aktivistů a bojovníků proti rasismu a za práva žen. Ulice přiléhající k Downing Street, kde je sídlo ministerské předsedkyně Theresy Mayové, policie uzavřela. Protesty podle britských médií zorganizovali Trumpovi odpůrci v dalších 14 britských městech.

ČTK