Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co s ‚kokainovými hrochy‘ Pablo Escobara? Někteří zoologové je chtějí utratit, jiní věří kastraci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Bogotá/Praha Ačkoliv je drogový magnát Pablo Escobar již 28 let po smrti, narkobaronův odkaz stále silně rezonuje v jeho domovské Kolumbii - a to i v rámci dost nečekaných záležitostí. Nyní se jedná o hrochy, které Escobar do země kdysi přivezl, aby se stali atrakcí v jeho zábavním parku. Zvířatům se daří tak dobře, že někteří experti vyzývají k jejich utracení, jinak prý zaplaví celou Kolumbii.

Pablo Escobar
Vstup na Escobarův ranč a zábavní park v jednom „Hacienda Napoles“.

Vážné obavy o dopadu přemnožených hrochů na životní prostředí a bezpečnost lidí, vyjádřila nová studie vědců z mexických a kolumbijských univerzit, píše server CNN. Studie cituje výzkum ukazující negativní účinky látek vylučovaných hrochy na hladinu kyslíku ve vodě, což může ovlivnit ryby a v konečném důsledku i člověka. Voda znečištěná hrošími exkrementy také vyvolává obavy z možného přenosu nemocí ze zvířete na člověka.

Hroši konzumují či poškozují úrodu a provádějí agresivní interakce s lidmi, čímž představují hrozbu pro živobytí a bezpečnost lidí v dotčených oblastech, uvádí studie. Vědci jmenují jako příklad útok hrocha v květnu 2020, při kterém byl 45letý muž vážně poraněn.

Pablo Emilio Escobar Gaviria:

 • Vykonával kriminální činnost od útlého věku, postupně se dostal až k obchodu s drogami, hlavně kokainem.
 • V průběhu sedmdesátých let vytvořil obrovské drogové impérium, Medellínský kartel.
 • Ten fungoval v 70. a 80. letech v Bolívii, Kolumbii, Panamě, Střední Americe, Peru a ve Spojených státech, stejně jako v Kanadě a Evropě.
 • Medellínský kartel byl ve válce se svým rivalem kartelem z Cali po většinu své existence.
 • V roce 1976 se Escobar, tehdy 26letý, oženil s Maríou Victorií Henaovou, které bylo pouhých 15 let.
 • Disponoval rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut.
 • Odhaduje se, že příjmy Medellínského kartelu dosahovaly v jeho zlaté éře kolem 23 miliard dolarů ročně.
 • V roce 1991 se vzdal pod nátlakem místní vládě a nechal se zavřít do luxusního vězení La Catedral, které si mohl sám postavit.
 • Po Pablově smrti v roce 1993 děti a jejich matka uprchly do Mosambiku.
 • Jím zanechaný odkaz je v Kolumbii brán kontroverzně. Mnozí odsoudili jeho hrozné zločiny, zatímco jiní ho považují za Robina Hooda, který pečoval o chudé.
 • O drogovém magnátu Escobarovi byl natočen úspěšný seriál Narcos z produkce Netflixu.

V 80. letech přivezl Escobar do své soukromé zoologické zahrady fungující v rámci zábavního komplexu „Hacienda Neapoles“ - tedy v češtině „Neapolská usedlost“ - jednoho hrocha a tři samice. Po narkobaronově smrti byla všechna exotická zvířata přemístěna pryč, ale hroši zde byli ponecháni svému osudu, protože pro místní obyvatele bylo příliš obtížné je chytit a transportovat.

Několikatunoví giganti se brzy začali rozšiřovat po okolí, přičemž vládní snahy o jejich likvidaci skončily poté, co veřejnost projevila nad rozhodnutím pobouření. Místo toho tedy přišla vláda s nápadem alespoň zabránit hrochům v reprodukci. V letech 2011 až 2019 proběhla kastrace u čtyř samců a sterilizace u dvou samic, ale podle studie zveřejněné v lednu to „nemělo významný dopad na reprodukci“.

Vědci tvrdí, že v současnosti obývá oblast pravděpodobně více než 80 hrochů, oproti 35 jedincům v roce 2012. Experti varují, že pokud nebudou přijata žádná opatření, hroši se budou i nadále rozmnožovat a šířit po celé Kolumbii. Zatím se oblast výskytu hrochů rozšířila z jejich „domova“ na Escobarově zábavním ranči, který leží v departementu Antioquia - zhruba 150 kilometrů východně od města Medellín - až k řece Marie Magdaleny, která je vzdálená zhruba 15 km a s růstem jejich populace se hroši šíří dále v rámci povodí řeky.

Staronovým řešením, které nabízejí autoři studie, je porážka zvířat. Tento krok má ale i dnes svou opozici. Například Enrique Zerda Ordóñez, biolog z Kolumbijské národní univerzity, věří, že kastrační programy jsou tou správnou cestou. Zabití hrochů by bylo snadným řešením, řekl Zerda, ale mohlo by to negativně ovlivnit přežití druhu, který je v Africe ohrožen.

Ačkoli odstranění pohlavních žláz hrochů není snadným úkolem, Zerda věří, že to je možné a že je nutné akci provést co nejdříve, než počet hrochů dále poroste. „V tuto chvíli úřady nepovažují hrochy za problém, ale v budoucnu, když zde bude nějakých 400-500 hrochů, by to mohlo představovat hrozbu pro přežití jiných druhů, které se živí stejné oblasti,“ uzavřel Zerda.

Po Escobarově smrti se jeho pozůstalí soudili o pozemek „Haciendy Napoles“ s vládou. V listopadu 2006 vlastnictví pozemku přešlo na kolumbijskou vládu a jeho hodnota byla stanovena na zhruba 5 miliard kolumbijských pesos (přibližně 31,5 milionu korun). Od února 2019 se zde v rámci znovuobnovené zoo nacházejí bizoni, kozy, pštrosové a zebry.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...