Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Synovec Escobara nalezl část pohádkového majetku. Miliony dolarů i zlaté pero ukryl narkobaron do zdi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Wikipedia

Bogotá/Praha Synovec nechvalně proslulého drogového barona Pablo Escobara nalezl ve strýcově nemovitosti ukrytých zhruba 18 milionů amerických dolarů (418 milionů korun). Peníze byly uloženy v plastové tašce a schovány ve zdi. Nicolás Escobar žil v bytě posledních pět let.

Pablo Emilio Escobar Gaviria:

 • Vykonával kriminální činnost od útlého věku, postupně se dostal až k obchodu s drogami, hlavně kokainem.
 • V průběhu sedmdesátých let vytvořil obrovské drogové impérium, Medellínský kartel.
 • Ten fungoval v 70. a 80. letech v Bolívii, Kolumbii, Panamě, Střední Americe, Peru a ve Spojených státech, stejně jako v Kanadě a Evropě.
 • Medellínský kartel byl ve válce se svým rivalem kartelem z Cali po většinu své existence.
 • V roce 1976 se Escobar, tehdy 26letý, oženil s Maríou Victorií Henaovou, které bylo pouhých 15 let.
 • Disponoval rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut.
 • Odhaduje se, že příjmy Medellínského kartelu dosahovaly v jeho zlaté éře kolem 23 miliard dolarů ročně.
 • V roce 1991 se vzdal pod nátlakem místní vládě a nechal se zavřít do luxusního vězení La Catedral, které si mohl sám postavit.
 • Po Pablově smrti v roce 1993 děti a jejich matka uprchly do Mosambiku.
 • Jím zanechaný odkaz je v Kolumbii brán kontroverzně. Mnozí odsoudili jeho hrozné zločiny, zatímco jiní ho považují za Robina Hooda, který pečoval o chudé.
 • O drogovém magnátu Escobarovi byl natočen úspěšný seriál Narcos z produkce Netflixu.

Po nálezu  Nicolás řekl, že to nebylo poprvé, co našel peníze na místech, kde se jeho strýc snažil vyhnout zajetí. Šéf Medellínského kartelu prý uschoval miliony bankovek po svých různých nemovitostech, píše britský server BBC. Pablo Escobar nashromáždil takové bohatství, že jej v roce 1989 zařadil časopis Forbes mezi deset nejbohatších lidí planety. Během doby, kdy stál u kormidla, dosáhl kartel svého vrcholu a Medellínci začali kontrolovat zhruba 80 procent trhu s kokainem přepravovaným do USA

Nicolás Escobar dále pro kolumbijskou televizi uvedl, že našel ještě psací stroj, satelitní telefony, zlaté pero a analogový fotoaparát s filmovou pásku, kterou ještě nestihl vyvolat. Některé bankovky staré desítky let již byly zkažené a tedy nepoužitelné. Pablo Escobar za svého života takto přicházel každý rok o část svého bohatství, protože některé bankovky sežraly krysy, jiné byly poničeny vlivem přírodních podmínek nebo se prostě zapomnělo, kde se jmění uložilo a to se následně ztratilo. Kokainový král také jednou - aby zachránil svou dceru Manuelu před prochlazením v horách - spálil na místě v přepočtu zhruba 40 milionů korun v bankovkách.

V rozhovoru Nicolás uvedl, že svého strýce mnohokrát doprovázel při různých příležitostech. Jednou ho prý dokonce unesli lidi, kteří hledali Escobarovo aktuální místo pobytu. „Byl jsem mučen sedm hodin. Dva z mých pracovníků byli napadeni motorovou pilou,“ uvedl Nicolás.

Kolumbijský král kokainu zemřel při policejním pronásledování v roce 1993. Byl zasažen několika kulkami při přestřelce na střechách Medellínu. Spekuluje se ale, že mohl spáchat i sebevraždu, jelikož smrtící ránou byla střela za ucho, přičemž policie ho měla zasáhnout do zad a nohy.

Kolumbijská policie nad dopadeným mrtvým narkobaronem Escobarem.

Kolumbijská policie nad dopadeným mrtvým narkobaronem Escobarem.

Do doby své smrti nashromáždil dle britského bulvárního listu Daily Mail odhadované pohádkové jmění ve výši 30 miliard amerických dolarů, což odpovídá dnešním 59 miliardám dolarů, tedy více jak jeden bilion korun.

Ihned po jeho smrti pak začaly kolovat zvěsti o ukrytém bohatství. Kolumbijská vláda zatím našla „pouze“ zhruba 100 milionů dolarů, a to údajně včetně zlatých prutů, zakopaných po celé zemi. V roce 2009 bylo objeveno 8 milionů dolarů (zhruba 160 milionů korun) v ukrytém komplexu postaveném v džungli, kde kdysi stála továrna na výrobu kokainu.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...