6. dubna 2019 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uvěřili fámám z internetu. Migranti v Řecku válčí s policií, chtějí přes hranice

Migrant utíká před řeckou policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migrant utíká před řeckou policií. | foto: Reuters

Atény Stovky migrantů se v pátek opět střetly s řeckou policií u tábora nedaleko Soluně. Policie se jim snažila zabránit v cestě ke hranici se Severní Makedonií, kam migranti chtějí, neboť se na sociálních sítích šíří fámy, že bude brzy opět volně průchozí. V sobotu o tom informovala agentura AP.

Potyčky mezi policií a migranty se u tábora Diavata odehrály již ve čtvrtek a v pátek. V pátek migranti podle AP na kordon házeli kamení, policisté proti nim následně použili slzný plyn a ohlušující granáty.

Mladý muž během nepokojů na severu Řecka.
Rodina běženců se snaží dostat za hranice, řecká policie nasadila zásahové...

Migranti se začali na sever Řecka stahovat před několika dny, a to kvůli dezinformacím šířeným po internetu. Podle nich jsou úřady připraveny otevřít hranice se Severní Makedonií, pokud by byly v obležení uprchlíků mířících na sever na Balkán a dál do střední a západní Evropy. V roce 2015 a 2016 se touto cestou přes Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko dostal více než jeden milion migrantů do Německa a dalších zemí.

Řecký ministr pro migraci Dimitris Vitsas už v pátek uprchlíkům vzkázal, že zprávy o otevřených hranicích jsou lživé a vyzval je, aby se vrátili.

V Řecku po uzavření balkánské trasy v roce 2016 uvázly desítky tisíc migrantů, jejichž cílem bylo dostat se do jiných evropských zemí. Nyní je v Řecku asi 70 000 migrantů, valná většina z nich čeká na rozhodnutí o udělení azylu. Další tisíce běženců přibývají každý měsíc, jen za první tři měsíce letošního roku se do Řecka dostalo téměř 7000 nových migrantů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!