16. června 2019 22:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ozbrojený gang zabil v Nigérii nejméně 34 lidí, severovýchod země stále čelí islamistickému povstání

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

ABUJA Nejméně 34 mrtvých si vyžádal nájezd ozbrojeného gangu na motocyklech na vesnice na severozápadě Nigérie. Oznámila to v neděli místní policie. Podle agentury Reuters je tento útok součástí vlny násilí, které vláda přičítá banditům.

Letos na severozápadě země už přišly o život stovky lidí, což zvyšuje problémy s bezpečností v zemi, jejíž severovýchod stále čelí islamistickému povstání.

K útoku gangu na vesničany ve státu Zamfara došlo ještě o páteční noci, uvedl policejní mluvčí. Bandité stříleli po rolnících pracujících na poli a pronásledovali ty, kteří se pokoušeli uniknout.

Lidé z jedné postižené vsi zpravodaji Reuters řekli, že útočníci unikli beztrestně.

„Slyšeli jsme střelbu a viděli lidi utíkat do bezpečí, zatímco je pronásledovali muži na motocyklech,“ uvedl jeden ze svědků. „Okamžitě jsme se schovali v nejbližším domě. Když zabíjení skončilo, přestěhovali jsme se do nejbližší vesnice,“ vylíčil Shehu Shinkafi s tím, že v rodné vsi se dopočítal 12 mrtvých těl.

Gang unikl, aniž narazil na jakýkoliv odpor. Policie na místo podle svědků přijela až o několik hodin později.

Podle policejního komuniké strážci zákona bandity pronásledují.

Minulý víkend si útoky ozbrojenců ve státu Sokoto na severozápadě Nigérie vyžádaly nejméně 43 životů.

Region v posledních měsících sužují útoky ozbrojených skupin, které místní nazývají bandité. Nehlásí se k žádné ideologii, nájezdy na vesnice podnikají z materiálních důvodů. Bandité v poslední době útočí ve státech Zamfara, Sokoto, Katsina a Kaduna, které jsou na severu země.

Podle organizace Human Rights Watch ozbrojenci zabili jen ve státě Zamfara od začátku roku 262 lidí. Ačkoliv nigerijská vláda do regionu vyslala v reakci na násilnosti 1000 vojáků, dokázala zatknout jen velmi málo lidí zodpovědných za útoky.

Nigérie v současnosti čelí několika bezpečnostním krizím. Kvůli rychle rostoucí populaci a častějším suchům se množí násilné střety mezi farmáři a polokočovnými pastevci v centrální části země. Na jihovýchodě v oblasti delty Nigeru, která je bohatá na ropu, působí ozbrojené skupiny už desítky let. Na severovýchodě se zase nigerijská vláda potýká se vzbouřenci z islamistické organizace Boko Haram.

ČTK