Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dánsko zřejmě daruje nevyužité vakcíny AstraZeneky chudším zemím. Konkrétní plán zatím nemá

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: ČTK

Ženeva - Dánsko zjišťuje, zda existují možnosti, jak se podělit s chudšími zeměmi o vakcínu proti covidu-19 společnosti AstraZeneca, kterou se kvůli vzácným případům vzniku krevních sraženin tento týden rozhodlo přestat používat. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters informoval šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge.
  17:38

Dánsko zcela přestane používat vakcínu firmy AstraZeneca. Bojí se vzácných vedlejších účinků

Dánské ministerstvo zdravotnictví ovšem uvedlo, že rozhodnutí, co udělat s nadbytečnými dávkami vakcíny, ještě nepadlo.

„Hovořil jsem se Sörenem Broströmem, šéfem dánského zdravotnického úřadu, a chápu to tak, že dánské ministerstvo zahraničí je ochotné, nebo dokonce už zkoumá možnosti, jak se podělit o vakcínu AstraZeneca s chudšími zeměmi,“ řekl Kluge.

Němci mladší 60 let očkovaní AstraZenekou dostanou v druhé dávce jinou vakcínu

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová podle Reuters řekla, že se vakcíny ráda ujme. „Stále máme méně vakcín, než je lidí, kteří se chtějí očkovat,“ uvedla. „Litva proto dala najevo, že je připravena vzít si tolik dávek vakcíny od AstraZeneky, o kolik je Dánsko ochotné se podělit,“ dodala. Český vicepremiér Jan Hamáček ve středu na twitteru napsal, že Česko je ochotné vakcíny společnosti AstraZeneca od Dánska odkoupit.

Agentura Reuters napsala, že WHO nekritizovala Dánsko za jeho rozhodnutí přestat očkovat AstraZenekou. Organizace uvedla, že každý stát by měl mít možnost sám rozhodnout o vlastním očkovacím programu na základě proočkovanosti, počtu nakažených a počtu hospitalizovaných.

WHO i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále doporučují očkovací přípravek od AstraZeneky používat, protože přínos této vakcíny je podle nich větší než rizika s ní spojená.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat