Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Davy truchlí za Solejmáního. V Íránu začaly tři dny pietních akcí

Lidé truchlí v Íránu u rakve generála Kuds Kásema Solejmáního, který byl v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé truchlí v Íránu u rakve generála Kuds Kásema Solejmáního, který byl v... | foto: Reuters

Teherán Davy truchlících lidí v černém se sešly ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu na smutečním průvodu za velitele elitních jednotek Kuds Kásema Solejmaního, který spolu s dalšími devíti lidmi přišel v pátek o život při americkém raketovém útoku nedaleko iráckého Bagdádu. Jeho tělo bylo po sobotním smutečním procesí v Iráku přepraveno do Íránu v neděli brzy ráno, pohřben má být v úterý v rodném městě Kermán.

O Ahváz íránská a irácká armáda sváděly tvrdé boje za války mezi těmito dvěma zeměmi v 80. letech minulého století. Podle íránských médií se právě tehdy poprvé osvědčily Solejmaního vojenské schopnosti. Letadlem byly do Ahvázu přivezeny také pozůstatky Abú Mahdího Muhandise, který rovněž zemřel při pátečním útoku a který byl zástupcem velitele vlivných iráckých Lidových mobilizačních sil (PMF) podporovaných Íránem. PMF uvedly, že íránské úřady provedou testy DNA všech obětí atentátu.

Terorista pro Spojené státy, hrdina pro Íránce

V neděli má být generálovo tělo převezeno do šíitského posvátného města Mašhad na severovýchodě země, odtud v pondělí do Teheránu a v úterý pak do Kermánu. Americká televize CNN připomíná, že zatímco pro Spojené státy je Solejmání terorista, mnoho Íránců 

ho považuje za hrdinu. Nicméně mezi některými lidmi panuji obavy z možné války s velmocí, jakou jsou USA. Íránští poslanci na nedělní začínající schůzi parlamentu přišli oblečení v černých košilích a vykřikovali protiamerická hesla. Nákupní centra zůstanou v pondělí, posledním dnu třídenního smutku vyhlášeného v Íránu i Iráku zavřená. Univerzita v Teheránu přesunula termíny zkoušek.

Muhandisovy pozůstatky budou po testech DNA převezeny do iráckého Nadžafu, jednoho z šíitských posvátných měst.

Konzervativní generál Solejmaní byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Írán za jeho smrt slibuje Američanům tvrdou pomstu.

Lidé se účastní pohřebního průvodu pro velitele íránských elitních jednotek...
V Íránu začaly tři dny pietní akce za padlého generála Kuds Kásema Solejmáního....

Agentura AP napsala, že není jasné, kdy Teherán odvetu podnikne a jakou bude mít podobu, je prý však pravděpodobné, že přijde až po skončení třídenního smutku vyhlášeného v Iráku i Íránu. Pozornost se zaměřuje především na Irák, kde Teherán a Washington od invaze v čele s Američany z roku 2003 soupeří o vliv. Jedna z Íránem podporovaných milicí působících v Iráku vyzvala příslušníky iráckých bezpečnostních sil, aby se od nedělního večera nepřibližovali do vzdálenosti menší než jeden kilometr od základen využívaných Američany. Nicméně američtí vojáci na vojenských stanovištích působí vždy s iráckými kolegy.

Irácká vláda, která je blízkým spojencem Íránu, americký úder proti Solejmánímu odsoudila jako útok na svoji suverenitu. Čelí nátlaku, aby ze země vypověděla 5200 amerických vojáků, kteří tam pomáhají zabránit obrození Islámského státu.

Násilná smrt jednoho z nejvlivnějších mužů íránského režimu prohloubila už tak velké napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které si v posledních měsících vyměňovaly útoky a výhrůžky. Americký prezident Donald Trump v sobotu na twitteru napsal, že po případné odvetě ze strany Teheránu má Washington seznam 52 íránských cílů, na které může „velmi rychle a velmi tvrdě“ zaútočit.

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...