6. prosince 2013 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Děkuji vašemu lidu, vzkázal Mandela Čechoslovákům v roce 1990

Nelson Mandela (1918-2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela (1918-2013) | foto: Reuters

Zesnulý Nelson Mandela se nesmazatelně zapsal na stránky nejen jihoafrické, ale i světové historie. Své stopy zanechal i v českém prostředí. Sešel se mimo jiné s Havlem či Dubčekem a poděkoval za podporu boje proti apartheidu.

  • Prvním Čechoslovákem, který se s Mandelou oficiálně osobně sešel po jeho propuštění z dlouholetého vězení v únoru 1990, byl tehdejší československý velvyslanec v Zimbabwe Václav Jumr. Jumr se s Mandelou sešel třikrát v březnu 1990 v Harare, kam Mandela zamířil na svou první zahraniční cestu po více než 27 letech v káznici. "Děkuji vašemu lidu," řekl Jumrovi tehdy jednasedmdesátiletý Mandela.
  • Na návštěvu Československa pozval Mandelu již v květnu 1990 tehdejší prezident České a Slovenské Federativní Republiky Václav Havel, který ocenil morální a lidské kvality Mandely, "které si získaly zaslouženou úctu všech humanisticky a demokraticky smýšlejících obyvatel naší planety".
  • Později v roce 1990 se s Mandelou setkal soukromě v Davosu vedoucí Kanceláře prezidenta Havla Karel Schwarzenberg.
  • Mandela byl již jako šéf Afrického národního kongresu (ANC) na dvoudenní soukromé návštěvě Československa 25.- 26. května 1992. Sešel se tehdy s čs. premiérem Mariánem Čalfou, prezidentem Václavem Havlem a předsedou Federálního shromáždění Alexandrem Dubčekem. K účelu své návštěvy řekl, že vláda a lid Československa podporovaly boj proti apartheidu po více než 30 let. "Je naší povinností vyjádřit díky za tuto podporu," prohlásil po příletu do Prahy.
  • Během svého prezidentského mandátu v letech 1994-1999 Mandela v České republice nebyl. ČR byla na Mandelově inauguraci v květnu 1994 zastoupena vedoucím prezidentské kanceláře Lubošem Dobrovským. Posledním oficiálním činitelem z ČR, který ve funkci osobně v JAR hovořil s Mandelou před jeho odstoupením v červnu 1999, byla tehdejší předsedkyně Senátu Libuše Benešová.
  • S odmítavou reakcí se v JAR setkalo zrušení návštěvy českého prezidenta Václava Havla v roce 1998 ze zdravotních důvodů. JAR pak odřekla návštěvu "náhradníka", ministra zahraničí Jana Kavana.
  • Levicový ANC byl dlouhá léta podporován Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi. V roce 1968, kdy byl Mandela již šest let ve vězení, přivítal ANC invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Po převzetí moci v roce 1994 ANC socialistickou cestu opustil.
  • Mandela obdržel více než 100 různých ocenění včetně Nobelovy ceny za mír, v Československu dostal v červenci 1988, kdy byl stále uvězněn, Řád přátelství. Tehdejší čs. prezident Gustáv Husák jej ocenil při příležitosti jeho sedmdesátin "za významný osobní přínos národně osvobozeneckému boji jihoafrického lidu".

NELSON MANDELA (1918-2013)

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz