14. září 2017 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dohodli jsme se s Trumpem na imigračním zákonu, tvrdí demokraté. Prezident dohodu popřel

Prezident Trump během proslovu k 16. výročí 11. září. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během proslovu k 16. výročí 11. září. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek popřel informace o dohodě s opozičními demokraty, která by vedla k rychlému přijetí zákona chránícího před vyhoštěním dětské přistěhovalce. O dohodě po středečním večerním jednání informovali demokratičtí lídři, podle nichž nebylo součástí úmluvy financování zdi na hranici s Mexikem, která je Trumpovou prioritou.

Šéf Bílého domu začátkem září rozhodl o zrušení programu známého pod zkratkou DACA, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama k ochraně mladých imigrantů. Trump vyzval Kongres, aby během půlročního přechodného období přijal zákon, který bude situaci řešit místo zrušeného prezidentského výnosu.

„Shodli jsme se, že rychle vtělíme ochranu (poskytovanou) DACA do zákona a budeme pracovat na zákonném balíčku týkajícím se bezpečnosti hranic, nikoli zdi, což je přijatelné pro obě strany,“ uvedli po pracovní večeři v Bílém domě lídři demokratů ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer.

Prezident a první dáma u Pentagonu.
Prezident Donald Trump během svého projevu o daňové reformě.

Demokraté dlouhodobě považují stavbu a financování hraniční zdi za nepřijatelné a vyhlašují, že Trumpovu snahu získat peníze z federálního rozpočtu zablokují. Část komentátorů se přitom domnívá, že prezident zrušil výnos o DACA proto, aby výměnou za jeho uzákonění v Kongresu získal demokratickou podporu pro opatření na ochranu hranic včetně stavby zdi.

Trump na twitteru napsal, že jakýkoli krok ve prospěch dětských migrantů bude muset být doplněn opatřeními, která zabezpečí americkou hranici. „Žádná dohoda o DACA včera (ve středu) večer uzavřena nebyla. Výměnou za souhlas bude muset být schválena masivní ochrana hranic,“ uvedl prezident, aniž zmínil stavbu zdi.

14.září 2017 v 12:11, příspěvek archivován: 14.září 2017 v 13:33

No deal was made last night on DACA. Massive border security would have to be agreed to in exchange for consent. Would be subject to vote.

Několik nejmenovaných představitelů Bílého domu přitom podle agentury Reuters potvrdilo verzi Pelosiové a Schumera o tom, že zákon o mladých přistěhovalcích by se mohl projednávat nezávisle na zdi. Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová naproti tomu vzápětí po jednání reagovala slovy, že „k dohodě o vynechání zdi (z návrhu zákona) ale rozhodně nedošlo“.

DACA umožňuje lidem, kteří přišli jako děti ilegálně do USA se svými rodiči opakovaně získávat dvouleté vízum a pracovní povolení. Trump stanovil půlroční lhůtu, po kterou budou moci dosavadní účastníci programu požádat o prodloužení víza. Pokud během ní Kongres zákon nepřijme, bude moci být vyhoštěno přibližně 800 tisíc lidí zahrnutých v současnosti do programu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz