27. července 2019 12:20, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstrace pokračují. Pokojný protest v Hongkongu se zvrtl v násilí, v akci je slzný plyn

Protest v Hongkongu se nedá označit za pokojný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest v Hongkongu se nedá označit za pokojný. | foto: Reuters

Hongkong Několik tisíc lidí se v sobotu sešlo v hongkongské čtvrti Yuen Long, kde před týdnem na účastníky protestu zaútočily zločinecké gangy a akce tehdy skončila desítkami zraněných. Proti účastníkům akce, která nebyla povolená, nasadila policie podle zahraničních agentur slzný plyn a snažila se je rozehnat střelbou gumovými projektily.

Mnozí lidé přišli v černém oblečení a vyjadřovali nesouhlas s pomalostí policejního zásahu minulý týden. „Police a gangsteři je jedno a totéž,“ stálo na jednom transparentu pověšeném na mostě. „Hongkongská policie nezná zákon, ale porušuje ho,“ sdělil jeden z účastníků.

V sobotu přišel i pětadvacetiletý Tan, jehož rodiče žádali, aby raději zůstal doma. „Když se nikdo nepostaví za ty zraněné, budou v budoucnu další. Chceme vyjádřit nesouhlas s násilím,“ řekl Tan. „Když se rozhodneme se navzájem podpořit, vytvoříme lepší společnost. Když zůstanou všichni doma, pak určitě zemřeme,“ řekl třicetiletý účastník jménem Hong.

Hongkong prožívá největší politickou krizi za uplynulá desetiletí. Začala protesty proti zákonu o vydávání trestně stíhaných osob, avšak demonstrace postupně nabírají ráz volání po větší demokracii a odstoupení správkyně Carrie Lamové.

Protest v Hongkongu se nedá označit za pokojný.
Policie použila i slzný plyn.

Zásahové policejní jednotky jsou rozestaveny podél trasy pochodu a také na nádraží, které bylo před týdnem dějištěm násilností a kde má dnešní pochod skončit.

Nádraží bylo uzavřeno, demonstranti je obstoupili a vyzývali policisty, aby vyšli ven a vyjednávali. Někdo jim nabídl sladkosti, další zvedali plakáty s heslem „Zastavte násilí“.

Z poklidné demonstrace střet s policií

Původně poklidná demonstrace se ale postupně vyhrotila a vyústila ve srážky s policií. Dav podle Reuters házel na policisty lahve a kamení a z nábytku si vybudoval na ulicích barikády, policie následně proti části demonstrantů použila slzný plyn, čímž přiměla stovky demonstrujících k útěku.

Podle výpovědi svědků však na místě zůstalo několik stovek protestujících, někteří z nich byli vyzbrojeni malými železnými pálkami, železnými či dřevěnými tyčemi a podomácku vyrobenými štíty. Policie se zbylé demonstranty snažila rozehnat také za použití gumových projektilů, někteří z nich se podle agentury AFP bránili před střelbou deštníky.

ČTK