10. listopadu 2019 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstranti v Bolívii pronikli do sídel dvou státních médií a donutili je přestat vysílat

Příčinou nynějších protestů je podezření opozice ze zmanipulování voleb, o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příčinou nynějších protestů je podezření opozice ze zmanipulování voleb, o... | foto: Reuters

LA PAZ Opozice v Bolívii pokračuje v protestech, které začaly před třemi týdny kvůli výsledků prezidentských voleb, i po dnešním oznámení prezidenta Eva Moralese, že vypíše nové volby. Velení armády dnes v prohlášení varovalo, že zasáhne proti všem ozbrojeným skupinám, které budou porušovat právo. Opozici nestačí oznámení nových voleb, požaduje odstoupení prezidenta, jehož viní z autoritářství a ze zmanipulování výsledků prezidentských voleb 20. října.

„Byli jsme násilím vyhozeni poté, co jsme museli čelit neustálým hrozbám od lidí, kteří se venku shromáždili,“ prohlásil Ivan Maldonado. Z budovy, ve které obě dvě média sídlí, bylo vidět odcházet asi 40 zaměstnanců. Dav asi 300 demonstrantů na ně přitom vykřikoval nadávky. Rádio i televize od té chvíle začaly vysílat jen hudbu.

V Bolívii již přes dva týdny trvají protesty proti sporným výsledkům nedávných...
Opoziční demonstranti v Bolívii v sobotu pronikli do sídel dvou státních médií...

Příčinou nynějších protestů je podezření opozice ze zmanipulování voleb, o kterých má pochyby i Organizace amerických států (OAS). Volební soud totiž během sčítání výsledků pozastavil zveřejňování zjištěných údajů v okamžiku, kdy to vypadalo na nutnost vypsání druhého kola. Poté, co bylo zveřejňování výsledků po řadě hodin obnoveno, měl Morales najednou dostatečný desetiprocentní náskok, který mu zaručil, že druhé kolo hlasování se konat nemusí.

V neděli OAS podle agentury Reuters doporučila Bolívii, aby uspořádala nové volby. Organizace vyjádření zdůvodnila tím, že podle předběžné zprávy OAS je statisticky nepravděpodobné, že Morales získal desetiprocentní náskok potřebný k výhře již v prvním kole.

Morales je prvním indiánským prezidentem Bolívie, ve funkci je od ledna 2006. Opozice ho ale viní z autoritářství. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že nejprve prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě, a v roce 2017 i toto omezení zrušil. Podařilo se mu to až s pomocí ústavního soudu, protože příslušnou změnu ústavy předtím voliči v referendu odmítli.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...