10. listopadu 2019 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánský prezidentský kandidát bojkotuje sčítání hlasů z prvního kola voleb

Afghánský kandidát na prezidenta Abdulláh Abdulláh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánský kandidát na prezidenta Abdulláh Abdulláh | foto: AP Photo

KÁBUL Afghánský prezidentský kandidát a premiér Abdulláh Abdulláh v neděli oznámil rozhodnutí stáhnout své pozorovatele z oficiálního sčítání volebních hlasů z prvního kola prezidentských voleb, jež se konalo 28. září. Krokem sleduje zneplatnění sčítání a další odložení oznámení předběžných výsledků. Uvedla to agentura AP.

Hlavními favority mezi 18 kandidáty zářijových voleb byl kromě Abdulláha také dosavadní prezident Ašraf Ghaní. Oba se záhy po skončení voleb prohlásili za vítěze.

Hlasy sčítá afghánská Nezávislá volební komise, na kterou dohlíží i zástupci prezidentských kandidátů. Na pomalý postup si kandidáti opakovaně stěžují. Oznámení výsledků bylo již kvůli technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo, při zatím posledním z řady odkladů na konci října předseda komise Alam Núristání oznámil, že se výsledky očekávají 14. listopadu.

Letošní afghánské volby poznamenala nízká účast, podezření z rozsáhlých podvodů a násilí. Při útocích během předvolební kampaně a samotného prvního kola voleb zemřelo nejméně 85 civilistů a dalších 373 jich utrpělo zranění. Většinu obětí mělo na svědomí islamistické hnutí Tálibán, které předem vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo je, aby k volbám nechodili.

K urnám nakonec přišlo podle jednoho ze členů volební komise pouze něco přes dva miliony voličů, zaregistrovalo se přitom 9,67 milionu Afghánců.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.