20. února 2014 16:52, aktualizováno  20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvavý den v Kyjevě objektivem reportérky LN Petry Procházkové

Ošetřovaný demonstrant přemáhá bolest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ošetřovaný demonstrant přemáhá bolest. | foto: Reuters

KYJEV Situace na Ukrajině eskaluje. Pro zemi je to nejkrvavější den od vyhlášení nezávislosti před dvaadvaceti lety. Umírat nevinné viděla i reportérka LN Petra Procházková, která celý den sleduje vyostřenou situaci přímo v Kyjevě. Svá svědectví posílá z centra metropole, kde zuří pouliční válka mezi demonstranty a policií.

"Náš hotel obsadili lidé, kteří vypadají jako demonstranti. Mohou to ale být i provokatéři. Každopádně přízemí hotelu Ukrajina se změnilo v krvavý lazaret. Jsou tu desítky raněných, minimálně jednoho muže vidím ležet na podlaze a je přikrytý bílým prostěradlem," vylíčila ráno reportérka hrůzu v hotelu. (více čtěte ZDE.)

"Demonstranti do hotelového přízemí přinesli umírajícího muže, s největší pravděpodobností Berkutovce. Byl u něj kněz, snažili se ho zachránit," pokračovala.

A situace se ani během dne nezklidnila. Ukrajina hlásí desítky mrtvých. Koordinátor zdravotnických služeb protestujících Oleh Musij řekl, že jen dnes zemřelo nejméně 70 demonstrantů a dalších 500 utrpělo zranění. A počet mrtvých se podle něj může ještě zvýšit.

"Ve dvacet hodin, 35 minut do 4. patra hotelu Ukrajina vběhli představitelé demonstrantů. Byli ozbrojeni jen štíty a řetězi, někteří byli vybaveni velkými sekerami pro případ, že by se nedobouchali na novináře, kterých v hotelu nekolik bydlí. Muže osobně prohlíželi, pokoje prošmejdili. Hledají prý snajpery, kteří mají být ukryti v hotelu," napsala Procházková večer.

Více o situaci na Ukrajině čtěte v online reportáži:

KRIZE NA UKRAJINĚ:

Lidovky.cz