20. února 2014 9:26, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Reportérka LN: Brodíme se krví, umírají tu lidé. Náš hotel ostřelují

Demonstrant střílí z improvizované zbraně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrant střílí z improvizované zbraně. | foto: Reuters

KYJEV Dojednané příměří bylo porušeno krátce po osmé hodině kyjevského času. Radikálové v řadách demonstrantů zaútočili na ozbrojené policejní síly a strhl se boj. Raněné nosí do hotelu Ukrajina v ulici Institutskaja, kde je ubytovaná zpravodajka LN Petra Procházková. "Jeden muž tady právě zemřel," píše Procházková. Hotel je terčem ostřelování.

Náš hotel obsadili lidé, kteří vypadají jako demonstranti. Mohou to ale být i provokatéři. Každopádně přízemí hotelu Ukrajina se změnilo v krvavý lazaret. Jsou tu desítky raněných, minimálně jednoho muže vidím ležet na podlaze a je přikrytý bílým prostěradlem. Demonstranti do hotelového přízemí přinesli umírajícího muže, s největší pravděpodobností Berkutovce. Byl u něj kněz, snažili se ho zachránit.

Na hotel útočí ostřelovači, nedá se již chodit k oknům ani po centrálním schodišti. Okna ve čtvrtém patře a mezi prvním a druhým patrem jsou rozstřílená, musejí střílet odněkud z ulice Institutskaja. Na hotel vyvěsili obrovský lajntuch s červených křížem - nezbývá než doufat, že jej obě strany budou respektovat.

Demonstranti vysazují dveře v našem hotelu Ukrajina a používají je jako nosítka. Všude je mnoho krve. Ranění sténají. Je těžko odhadnout, kdo je kdo...

Lazaret v hale hotelu Ukrajina.

Lazaret v hale hotelu Ukrajina.

Vstupní hala hotelu Ukrajina, kam nosí zraněné.

Vstupní hala hotelu Ukrajina, kam nosí zraněné.

Chodíme v kalužích krve a nosí další a další raněné. Jeden muž právě zemřel.

Chodíme v kalužích krve a nosí další a další raněné. Jeden muž právě zemřel.

Lékaři se snaží záchraňovat raněné v polních podmínkách hotelové haly.

Lékaři se snaží záchraňovat raněné v polních podmínkách hotelové haly.

Ostřelovači útočí i na zdravotníky

Výpověď z první linie

Reportérka LN Petra Procházková posílá svědectví z první linie bojů o Kyjev. Do jejího hotelu přinesli umírajícího muže. Redakce serveru Lidovky.cz její texty, vznikající takřka na bitevním poli, neupravuje. Nechává je jako syrovou výpověď o násilí, které zachvátilo tamní ulice. 

Z tribuny na Majdanu zní: Zachovávejte disciplínu, nechoďte na ulici Institutskaja (na ní se nachází hotel Ukrajina, pozn. red.), jsou tam ostřelovači, zabijí vás. Mějte trpělivost, nepodléhejte provokacím. Pouze posilujte barikády. Neútočte!

Ostřelovači střílí i na dalších místech. Útočí i na mediky, kteří odnášejí z bojiště raněné.

Postřelená zdravotnice:

Televize už vysílá organizační pokyny, například demonstranti si přes vysílání předávají telefonní čísla, kam mohou volat novináři pro informace a organizátoři protestů pro pokyny. Je patrná urputná snaha opozice situaci organizovat a držet v rukách, ale kdo teď drží v rukách náš hotel, nemám ponětí.

Online zpravodajství z Majdanu na kanálu Espreso TV:

Provokace?

Je možné, že celou akci rozpoutaly titušky - tedy provokatéři, kteří vyvolávají útoky. Provokace jsou teď nesmírně snadné, lidé jsou strašně nervózní, situace je nepředstavitelně napjatá. Teorie demonstrantů je, že Janukovyč chtěl ukázat, jak jeho jednotky dodržují příkazy a respektují příměří, protože se skutečně nechali vytlačit. A na straně demonstrantů vše prý vyprovokovali mladí muži placení vládní stranou. Tato tvrzení lze jen stěží ověřit.

Vyhlášené příměří bylo porušeno v 8:03 kyjevského času. Demonstrantům se podařilo prorazit pravé křídlo opevnění Berkutu směrem na ulici Institutskaja, která vede do vládní čtvrtě. Její horní část končí u vládních budov, dolní začíná u hotelu Ukrajina, kde bydlíme.

Střelba v Kyjevě:

VEŘEJNÁ SBÍRKA PRO UKRAJINU

Číslo transparentního účtu 

2000537915/2010 Fio banka

Účel sbírky:

  • přímá pomoc lidem postiženým v souvislosti s protesty na Ukrajině, nákup léků, zdravotnických potřeb, poskytnutí zdravotní péče postiženým 
  • poskytnutí právní pomoci postiženým
  • podpora a rozvoj nevládních neziskových organizací na Ukrajině
  • s tím spojené nezbytné výdaje

Veřejná sbírka je osvědčena Magistrátem hl. m. Prahy. pod Č.j. S-MHMO/226285/2014 a lze ji konat od 19.2.2014 do 31.1.2017

Informace: Ukrajinská iniciativa v ČR a Ukrajinská tradice v ČR - uicr@centrum.cz

Senátor Jaromír Štetina je ve stejném hotelu jako zpravodajka LN Procházková. Na svůj facebookový profil vložil fotku z jiného úhlu pohledu:

Boj byl z obou stran pomocí Molotovových koktejlů. Radikálové z řad demonstrantů je používají více. Otevírají si tím cestu. Zajímavé je, že Berkut nekladl velký odpor. Berkutovci byli zatlačeni do ulice Institutskaja, demonstranti se posunuli skoro až k hotelu, kde si obnovili barikády. Jejich zbytky tu měli ještě z minulých týdnů. Všude kolem našeho hotelu hoří ohně.

KRIZE NA UKRAJINĚ:

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky