10. března 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Do půl roku IS padne.' Jeho lídři prchají z Rakky, i před dělostřeleckými posilami USA

Bojovníci Syrských demokratických sil jsou před branami Rakky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci Syrských demokratických sil jsou před branami Rakky. | foto: Reuters

RAKKA/PRAHA Proti teroristům z Islámského státu (IS) se rychle postupuje nejen v iráckém Mosulu, ale i v Sýrii. Americká námořní pěchota poblíž hlavního centra IS v Sýrii Rakky rozmístila svoje dělostřelectvo. Očekává se, že s jeho podporou bude dobytí metropole Syrskými demokratickými silami (SDF) otázkou týdnů až měsíců. Bojovníky v Rakce podle americké armády opouštějí velitelé. Považují boj za ztracený.

Útěk některých vysoce postavených členů IS podle velení americké armády neznamená, že boj o syrskou metropoli džihádistů bude jednoduchý. Ve městě nadále zůstávají tři až čtyři tisíce bojovníků. Vybudovali si tam síť zákopů, tunelů, minových polí a domů nacpaných výbušninami. Přesto se už připravují na to, že Rakka padne a bude potřeba „chalífát“ administrativně zajistit odjinud.

Aby útočícím jednotkám postaveným kolem kurdských milic YPG a Svobodné syrské armády FSA postup Američané ulehčili, poblíž Rakky rozmístili jejich mariňáci své dělostřelecké síly, informuje britský web BBC News. Snaží se tak kopírovat spolupráci, jakou mají s iráckými speciálními jednotkami v operaci v Mosulu.

„V okolí jsme už před rozmístěním dělostřelectva vedli nelítostnou leteckou kampaň, abychom zničili nepřátelská zařízení a zabíjeli bojovníky. Budeme v tom pokračovat a nové síly nám pomohou útoky ještě zintenzivnit,“ řekl agentuře Reuters mluvčí vojenské koalice John Dorrian.

Trumpova administrativa však dosud neoznámila, jestli bude dál vyzbrojovat syrské Kurdy. Námitky proti tomu má Turecko, pro které je podpora kurdské menšiny nepřijatelná. S tím souvisí i nejistá otázka, kdo bude městu vládnout poté, co jej koalice dobude.

O 65 procent území ‚lehčí‘

Detailní informace o operaci v Rakce americkému deníku New York Times (NYT) poskytl armádní zdroj, jež nechtěl být kvůli pravidlům ministerstva obrany jmenován. Útěk lídrů IS z Rakky podle něj neznamená konec jejich snahy udržet svůj „pseudostát“ pohromadě. Očekává se, že i po pádu syrské metropole budou džihádisté dále vzdorovat v provincii Dajr az-Zaur jižně od Rakky.

Američany vedená koalice cílí ve své taktice na velitele IS „střední úrovně“. Snaží se tím rozsévat do jejich řad zmatek a chaos. Podle americké armády už džihádisté ztratili celkem 65 procent území, které kontrolovali v době největšího rozmachu. Nadále jim však podle jejích odhadů zůstává dostatečná zásoba zbraní a peněz, které získali při svém úspěšném tažení v roce 2014 a nadále rozšiřovali prodejem cenných uměleckých artefaktů na černém trhu a obchodováním s ropou. Posilujícím faktorem pro ně je i nezdolnost jejich vůdce abú Bakra al-Bagdádího, který nadále uniká zbraním Američanů.

Bojovníci Svobodné syrské armády na předměstí města al-Báb.
Vojenské vozy federální policie v Mosulských ulicích.

IS podle zdroje NYT ztrácí území výrazného rozsahu, ale nadále je odhodlán bojovat. Odhaduje se, že v Sýrii a Iráku je stále 15 tisíc bojovníků hlásících se k ideálům tzv. chalífátu. Na druhou stranu je však podle amerického deníku nejnižší přísun nových dobrovolníků od počátku fungování teroristické organizace.

Představitelé americké armády jsou přesvědčeni, že Islámský stát bude ze všech důležitých měst a městeček v Sýrii a Iráku vyhnán nejpozději do půl roku. Kromě Rakky a Mosulu patří k největším hnízdům odporu město Hawíja západně od Kirkúku. Irácké síly jej minuly při postupu na Mosul, podle všeho jej ale stále brání na tisíc džihádistů, kteří se v říjnu neúspěšně pokusili znovudobýt Kirkúk. IS dál vzdoruje i v syrských městech Majadín a Abu Kamal a v iráckém pohraničním al-Kajmu.

Islámský stát utrpěl v únoru prohru ve městě al-Báb na severu Sýrie, které dobyly milice podporované Tureckem. Ustřihly tím Rakce důležitý bod, který sloužil k distribuci bojovníků i zásob. Na začátku března také džihádisté ztratili historickou Palmýru, kterou obsadily syrské vládní jednotky s ruskou podporou ze vzduchu.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz