Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát jako Indiana Jones? Při kopání tunelů v Mosulu odkryl neznámý chrám

Kamenné reliéfy objevené v chodbách pod Mosulem byly zřejmě součástí chrámu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamenné reliéfy objevené v chodbách pod Mosulem byly zřejmě součástí chrámu. | foto: Lidovky.cz

Archeologové v Mosulu závodí s časem, aby stihli zachránit poklad ukrytý v rozpadajícím se labyrintu chodeb pod válkou zničeným městem. Hluboko pod Mosulem v síti únikových tunelů, které vykopali bojovníci Islámského státu, našli před několika týdny vzácné kamenné reliéfy, které zdobí dosud neznámý chrám z období Asyrské říše.

Archeologové nyní touží po dalších informacích a kvalitnějších fotografiích z místa nálezu. Reliéfy pravděpodobně zobrazují asyrské kněží a náboženské obřady, píše britský deník The Guardian. Objevení dosud neznámého chrámu a možného vchodu do paláce, pravděpodobně z období Asyrské říše v 5.- 6. století před naším letopočtem, je v současnosti vzácně dobrou zprávou - vzhledem k záplavě informací o tom, jak Islámský stát ničí a plení památky na dobytém území.

Únikové tunely Islámského státu byly vykopány pod kopcem, na němž islamisté už v roce 2014 vyhodili do povětří mešitu z 12. století. Tradovalo se, že v sobě ukrývá hrob proroka Jonáše. Experti Britského muzea a jejich iráčtí kolegové, které vede archeolog Saleh Noman, uvedli, že při stavbě tunelů kopal IS tak hluboko, až narazil na skálu v jádru kopce, v níž je vytesaný dosud neznámý asyrský chrám.

„Zatím jsme viděli pouze nekvalitní fotografie, ale vypadá to opravdu úžasně,“ řekl archeolog Sebastien Rey, „Potkal jsem Saleha před 10 dny na konferenci UNESCO v Paříži a měl jsem možnost s ním diskutovat a vidět jeho fotografie. Není pochyb, že se našlo něco opravdu velmi významného. Reliéfy jsou naprosto unikátní, mají rysy, jaké dosud nebyly spatřeny. Vůbec se nepodobají dosud známým asyrským reliéfům, které zobrazují lov nebo hostiny,“ dodal Rey.

08.března 2017 v 14:19, příspěvek archivován: 08.března 2017 v 15:13

#Mosul is a place of vicious fighting; in ISIS-digged tunnels the palace of biblical Assyrian kings was found: https://t.co/eSlXwmJQEa https://t.co/I8GpkHsC10

Našly se také dvě sochy slavných okřídlených býků, které pravděpodobně lemovaly vchod do paláce. Na opracovaných kamenech archeologové objevili také cenné informace o asyrských vládcích - jména panovníků, jejich úspěchy a další data. „Všichni, kdo tam pracují, jsou neuvěřitelně stateční. Panují tam extrémně nebezpečné podmínky, chodby se mohou kdykoliv zhroutit,“ říká Rey.

Další zprávy uvádějí, že se našlo více než 100 kusů keramiky v dobrém stavu v jednom z mosulských domů. Jedná se pravděpodobně o keramiku, kterou z tunelů uloupil Islámský stát.

Náměstek Iráckého ministra kultury na konferenci UNESCO v Paříži sdělil, že jen v Mosulu a jeho okolí zničil Islámský stát nejméně 66 památek. Řekl, že mnohá muslimská i křesťanská poutní místa byla nenávratně poškozena.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...