15. března 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aby se vyhnuli popravě, museli Mosulané sloužit IS jako lidské štíty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Mladí i staří. Iráčané opouští své domovy kvůli bojům s Islámským státem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí i staří. Iráčané opouští své domovy kvůli bojům s Islámským státem. | foto: Reuters

MOSUL/IRAQ Rodinné příslušníky Taríka Hassana donutili stát se lidskými štíty před osmnácti měsíci. Bojovníci Islámského státu (IS) přišli do jejich vesnice, blízko města Hammam al-Alil a nařídili třicetiletému muži, jeho ženě a pěti dětem odejít z jejich domu a přestěhovat se do Mosulu, kde sloužili jako lidské štíty.

Hassanovi se stali živými cíly hlavně proto, že bratranec Taríka je členem Iráckých národních zpravodajských služeb. Přidali se k dalším uneseným příbuzným policistů a vojáků - které hlídali bojovníci IS. Ti je využívají jako obranu, štít, proti leteckým a dalším útokům irácké armády.

Když v říjnu loňského roku začala operace na osvobození Mosulu, teroristé IS donutili tisíce civilistů přesunout se dále od bojové zóny nebo zůstat doma a sloužit tak jako lidské štíty. Ti, kteří odmítli spolupracovat, byli podle zpráv OSN popraveni.

Díky letošnímu vstupu vojsk do hustě obydlených čtvrtí byly některé skupiny lidí využívaných jako štíty schopny uniknout a popsat tak svoje utrpení.

Sedmačtyřicetiletý Mahmoud, který tlačil na útěku vozík s taškami, jehňaty a šestiletým synovcem, arabskému portálu Al Jazeera tvrdil, že IS zprvu přesvědčoval vesničany o postupující válce a nutnosti „evakuace“. Následně jim ale bylo sděleno, že ti, kteří se pokusí zůstat, budou zabiti.

Vojenské vozy federální policie v Mosulských ulicích.
Letecká munice na základně v Quayyarahu

Dva tisíce mosulských obyvatel ten den uprchlo. Zprvu se skupina lidí zdála jako řada prachem zahalených siluet plahočící se přes skalní hřeben na okraji města. Pak ale dorazila na asfaltovou silnici posypanou prázdnými nábojnicemi. Utečenci nesli cennosti, kojence, nemohoucí příbuzné a mávali bílými praporky vyrobenými ze záclon a ložního prádla, zatímco irácké síly pokračovaly v bombardování města.

Shnilý chleba a neslazený čaj

Uprchlí zajatci byli viditelně vystrašení a často vyzáblí. Mluvili o týdenním i delším ukrývání se ve sklepeních. Přežívali na shnilém chlebu a neslazeném čaji. Klinika na okraji města, která se skládá z několika polních nemocnic, byla jejich poslední záchranou.

„Nemohu uvěřit, že vás vidím,“ řekla žena se slzami v očích dobrovolným zdravotníkům rozdávajícím vodu vedle graffiti nápisu „Učiňme Mosul znovu skvělým“. Vojáci vytvořili záchytný bod, odkud byli rodiny rozváženy nákladními automobily do uprchlických středisek a táborů.

Většinou se jednalo o obyvatele okolí Mosulu a al-Maamounu. Nebyli oběťmi únosu, ale rukojmími, což je v podstatě stejné. Šestnáctiletý Abdul Malik řekl, že bojovníci Islámského státu zastavili před domem jeho rodiny a pod pohrůžkou smrti trvali na tom, že v domě zůstanou. „Už nikdy neopustíš tento dům. Ty i tvoje rodina v něm zemřete,“ řekl bojovník IS. Když se však džihádisté začali soustřeďovat na irácké síly, povedlo se Abdulovi proklouznout.

Bojovníci se objevili i u domu 29letého Adnana Ghanimiho a i jemu byl nařízen odchod do Mosulu. Ignoroval instrukce a místo toho uprchl se skupinou svých sousedů. Vypráví příběh, jak kolébal svého syna a čekal na dopravu do tábora. Když si skupina razila cestu ven z města, strach polevoval.

Pak se ale objevil sebevražedný útočník IS v autě naloženým výbušninami a zahnul přímo k nim. „Byli jsme rádi, že jsme utekli. Ale pak jsme zahlédli nákladní vozidlo mířící přímo na nás,“ vzpomínal. Auto dojelo do vzdálenosti jednoho bloku. Irácká armáda jej však zlikvidovala. Skupina utečenců utrpěla jen drobná zranění. Ovšem Abdulův syn zůstal svému otci nehybně ležet v náručí...

  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz