2. října 2014 8:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce Hongkongu dostal od demonstrantů ultimátum. Zasáhneme, varuje Čína

Autobusy nemohou projet, demonstranti zabrali ulice Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobusy nemohou projet, demonstranti zabrali ulice Hongkongu. | foto: Reuters

HONGKONG Hongkongská policie ve čtvrtek varovala před "vážnými následky", pokud prodemokratičtí demonstranti obklíčí vládní budovy nebo se pokusí do nich proniknout. Organizátoři protestů ve středu prohlásili, že obsadí vládní objekty, pokud vůdce autonomie Leung Čchun-jing nepodá do čtvrteční půlnoci demisi.

Protestní akce jsou zatím klidné, několik tisíc demonstrantů se ale shromáždilo u sídla vlády velkoměsta spravovaného Čínou.

Proti narušitelům pořádku jde Čína tvrdě

Mluvčí hongkongské policie Steve Hui ve čtvrtek zdůraznil, že úřady nebudou tolerovat nezákonné obléhání vládních budov, a vyzval demonstranty, aby zachovali klid a zdrženlivost. Vláda Hongkongu na demonstranty apelovala, aby okamžitě ukončili blokádu centra města, protože jejich akce narušují veřejný pořádek a činnost veřejných služeb.

Protestující dali vůdci Leungovi ultimátum do čtvrteční půlnoci, aby rezignoval. Jeho kabinetu pak dali stejný termín na to, aby reagovala na jejich požadavek a zrušila kontroverzní volební reformu vydanou centrální vládou v Pekingu.

Dál k demonstracím v Hongkongu:

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči. Prodemokratičtí aktivisté chtějí, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické.

Je to naše věc, zní z Pekingu

Stejně jako v minulých dnech i ve čtvrtek v časných ranních hodinách znovu vyrazily do ulic Hongkongu tisíce demonstrantů. Policie proti davu zatím nezasahuje. Podle zpravodajského serveru BBC News hongkongské úřady mají v úmyslu počkat, dokud protesty samy neutichnou. "Může to trvat týden nebo měsíc, nevíme. Pokud ale nenastane chaos, nepošleme do ulic pořádkovou policii," citovala agentura Reuters nejmenovaný hongkongský vládní zdroj.

Za předsedu výkonné rady Hongkongu Leunga se razantně postavil Peking. Čínský lidový deník, který je oficiálním listem vládnoucí komunistické strany, ve čtvrtek otiskl článek, který chválí Leunga za dosavadní řešení situace. "Ústřední vláda má plnou důvěru v předsedu Leunga a je plně spokojena s jeho jednáním. Peking bude dál Leungovo vedení silně podporovat," konstatoval Lidový deník.

V jiném článku týž list odsuzuje chaos panující podle něj nyní v Hongkongu. "Chaos bere obyvatelům Hongkongu prosperitu a je v rozporu s jejich přáními," píše se v textu.

Čínský ministr zahraniční Wang I zase ve středu na setkání se svým americkým protějškem Johnem Kerrym varoval před "ilegálními protesty" v Hongkongu a zahraničním vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

Kerry se při středečním setkání s Wangem vyslovil pro to, aby Čína volební systém změnila, avšak Wang k tomu novinářům sdělil rozhodně: "Záležitosti Hongkongu jsou vnitřní věc Číny. Všechny státy by měly respektovat její svrchovanost." Americký ministr také vyzval úřady v Hongkongu, aby respektovaly práva demonstrujících a aby jim umožnily v klidu projevit své názory. Wang zdůraznil, že žádný stát "nemůže tolerovat nelegální narušování veřejného pořádku". Podle něj jsou hongkongské úřady schopné situaci zvládnout.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!