Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský učitel špatně oslovil ‚studentku’, která se cítí být chlapcem. Může přijít o práci

Sedmadvacetiletý britský učitel Joshua Sutcliffe by mohl přijít o práci kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmadvacetiletý britský učitel Joshua Sutcliffe by mohl přijít o práci kvůli... | foto: Youtube.com/This Morning

PRAHA/OXFORD Britský učitel, který zároveň působí jako evangelický farář, možná přijde o práci, protože oslovil skupinu dětí jako dívky, ačkoliv byl mezi nimi i transgenderový student, který se identifikuje jako chlapec. Zároveň si na něj měl zasednout. Během středy by měla disciplinární komise vynést verdikt, zda kvůli porušení školního řádu bude učitel moci nadále učit.

„Výborně, děvčata.“ Tato slova mohou sedmadvacetiletého britského učitele Joshuu Sutcliffa stát místo. Oslovil tak totiž pracovní skupinku dětí, ve které byl i transgenderový student, který se narodil jako dívka, ale identifikuje se jako chlapec. 

Stížnost jeho rodičů na rodičovských schůzkách pak vyústila ve vyšetřování celého incidentu. Ve středu by měla komise rozhodnout, zda učitel kvůli nevhodnému oslovení přijde o pracovní místo.

Joshua Sutcliffe vyučoval matematiku na střední škole v hrabství Oxfordshire. Během jedné hodiny, kdy skupina studentek pracovala velmi dobře, pochválil celou skupinu, aniž by si uvědomil, že je s nimi i transgenderový student. Poté, co Sutcliffa žáci opravili, okamžitě se omluvil a považoval celou věc za vyřízenou.

O šest týdnů později však byl zavolán k vedoucímu, který mu oznámil, že matka dítěte podala na jeho chování stížnost, která bude muset být prošetřena. 

Podle dokumentů, které Sutcliffe ukázal britským médiím čelí učitel také obvinění, že porušil školní politiku rovnosti tím, že když o transgenderovém studentovi hovořil, používal jeho jméno namísto zájmena „on“.

„Misgendering (špatné přiřazení genderu, pozn. red.) studenta a odmítání používání genderově správných zájmen není v souladu se školním řádem s ohledem na prokazování povědomí o sexuální a kulturní rozmanitosti studentů a používání necitlivých připomínek vůči mladým lidem,“ stojí v dokumentech o vyšetřování.

„Ujelo mi to, nechtěl jsem nikoho urazit, nic jsem nepředpokládal. Vždy jsem žil v přesvědčení, že učitelé by měli být vzorem respektu,“ řekl v rozhovoru na ITV Sutcliffe. „Když student přišel ke mně do třídy, patřil k těm nejhorším a vypracoval se mezi ty nejlepší. Myslel jsem, že dělám svou práci dobře,“ řekl učitel.

V rozhovoru přiznal, že se jako křesťan úmyslně vyhýbal mužským zájmenům, když oslovoval transgenderového studenta. Měl však za to, že tím nijak neporušuje školní řád a politiku rovnosti pohlaví, která zajišťuje respekt a toleranci. Sutcliffe uvedl, že nikdy dříve neměl problém s faktem, že oslovuje děti jménem.

„Naprosto mě šokovalo, když mi vedení řeklo, že jsem vyšetřován. Nevěděl jsem, co se děje. Bylo to surrealistické, Kafkovské,“ uvedl v rozhovoru pro deník Daily Mail Suttcliffe. „Řekl jsem sice, že šlo jen o jeden moment a omluvil jsem se, ale oni trvali na vyšetřování.“

Na dítě si měl zasednout

V současnosti Sutcliffe nemůže vyučovat. Může sice docházet do práce a připravovat si další výuku, ale nesmí celou záležitost konzultovat s kolegy.

Zjistil však, že rodina neměla jen problém se špatným oslovením žáka, ale také s tím, že prý dítěti dával až příliš trestů za špatné chování. Britská média mají v současnosti za to, že rodiče by stížnost nepodaly jen kvůli špatnému oslovení, ale spíše z podezření, že si Sutcliffe na jejich dítě zasedl.

Dokumenty také ukazují, že vyšetřování se zaobíralo i nepodloženými tvrzeními, že Sutcliffe měl dítě oslovovat jako děvče již několikrát předtím a měl v hodinách matematiky probírat náboženské otázky. 

„Využívání náboženských připomínek v hodinách matematiky ukazuje na nedodržení politiky školy,“ uvádí dokument o vyšetřování. Učitel ale popírá, že by v hodinách matematiky náboženská témata řešit.

Uvedl, že vznesl k diskusi problematiku náboženství během jiné hodiny, kdy měli studenti debatovat o aktuálních tématech z novin, ale nikoliv na hodinách matematiky. 

Sutcliffe žije v Oxfordu a působí i jako evangelický farář a před několika lety otevřel ve škole klub Bible, který byl hojně navštěvován. Škola však fungování klubu ukončila kvůli Sutcliffovým prohlášením ohledně manželství. Podle něj se totiž jedná o svazek mezi mužem a ženou, což někteří studenti považovali za homofóbní.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA PŘÍPRAVU VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč