Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Facka manželce v Rusku nikomu nevadí. Policie stížnosti ignoruje

Vraždy

  17:36
NIŽNIJ NOVGOGRAD/PRAHA - Krátce před svou násilnou smrtí Julia Belova podala na policii ručně psanou stížnost, v níž podle vyšetřovatelů říká, že jí a jejím dětem manžel vyhrožoval zabitím a rozčtvrcením. Tato stížnost byla jednou z mnoha, kterou policii předložila v období října 2014 až července tohoto roku. Ani to ale nepomohlo.
Domácí násilí. Ilustrační foto.

Domácí násilí. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Juliin manžel Oleg Belov, který nyní čelí obviněním z její smrti a také usmrcení jejich šesti dětí a své matky, měl podle Julie ubližovat jednotlivým členům rodiny. Ve svém prohlášení to uvedl vyšetřovací výbor s tím, že policie Juliinu stížnost odložila. Informaci přinesl server The Moscow Times.

POHNUTÉ OSUDY: Smrt spisovatelky Monyové dala odvahu ženám. Trýznil a ubodal ji manžel

Vražda vyvolala mezi obyvateli Ruska velké emoce. Mnoho lidí začalo okamžitě volat po důsledné kontrole policie v otázce vyřizování stížností. Vyšetřovací komise v tomto případě již zahájila trestní řízení proti šéfu policie v Nižnije Novgorodu, jeho zástupci, vedoucímu oddělení a dvěma úředníkům za ignorování Juliiných stížností. „Nedbalost policejních úředníků umožnila Belovu spáchat tak krutý čin,” stojí ve zprávě vyšetřovací komise.

Občasná facka ničemu nevadí, myslí si muži i některé ženy v Rusku

Stížnosti na domácí násilí jsou v Rusku málokdy brány vážně. Mnoho mužů a dokonce i žen věří, že ničemu nevadí, pokud muž občas udeří svou ženu. S takovým mužem by nemělo být zacházeno jako s kriminálníkem. Stejný postoj má podle Moscow Helsinky Group i policie, která se „snaží nezasahovat do rodinných skandálů.”

Dokonce i dětský ombudsman Pavel Astakhov vzkázal ženám, že by z domácího násilí neměly dělat takovou „vědu.” „Neustálé nadměrné užívání výrazu domácí násilí je způsob, jak druhým vymývat mozky a zastrašit rodiče i děti,” napsal Astakhov na svůj instagramový účet letos na jaře.

Podle údajů ministerstva vnitra citovaných roku 2010 Národním centrem pro prevenci násilí zemře v Rusku každý rok na 14 tisíc žen, a to rukou manžela či jiných blízkých. Domácí násilí se v různých podobách vyskytuje průměrně v jedné ze čtyř rodin v zemi, domácí spory pak tvoří dvě třetiny všech vražd.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?