Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ruský separatista: Když se mi chce, zabíjím. Zastřelil jsem 15 zajatců

Asie

  10:29aktualizováno  12:14
KYJEV - Vzbouřenci ze samozvané Doněcké lidové republiky zastřelili minimálně čtyři ukrajinské válečné zajatce, uvedla ve čtvrtek organizace Amnesty International (AI). Odvolává se přitom na důkazy v podobě videozáznamů a popravu vojáků označuje za válečný zločin. Připomíná také nahrávku, na níž se vůdce separatistického praporu Sparta přiznává k zabití patnácti zajatců.

Váleční zajatci. Ukrajinci, kteří padli do rukou separatistům, byli drženi v budově, jež bývala sídlem ukrajinské tajné služby SBU v Doněcku. Dnes její prostory slouží proruským vzbouřencům. foto: Reuters

Doněcké letiště: symbol ukrajinského boje o srdce Donbasu

Zpráva Amnesty International (AI) se zabývá smrtí Ihora Branovyckého, jednoho z proslulých ukrajinských „kyborgů“, kteří dlouhé měsíce bránili mezinárodní letiště v Doněcku před ozbrojenými silami separatistů. Ti se Branovyckého zmocnili v druhé polovině ledna, kdy se obránci letiště stáhli ze svých pozic

Branovycky, příslušník 90. praporu 81. brigády ukrajinských ozbrojených sil, byl separatisty zajat v prostorách zničeného nového terminálu, když před vzbouřenci bránil svého zraněného spolubojovníka, seržanta Anatolije Svyryda. Oba muži padli do rukou rebelů z praporu Sparta, kteří zraněného Svyryda převezli do doněcké nemocnice, zatímco Branovyckého a další desítku vojáků internovali ve svých kasárnách. 

‚Zlámali mu kosti‘

„Bili nás šest hodin v kuse. Branovyckého zbili tak brutálně, že mu zlámali kosti,“ popsal listu The Kyiv Post jeden ze zajatých „kyborgů“ Jurij Sova. Týrání ukrajinských válečných zajatců zachycuje videozáznam zveřejněný 21. ledna na síti Youtube. 

VAROVÁNÍ: Video obsahuje drastické záběry.

Branovycky během výslechu prohlásil, že bojuje za jednotnou Ukrajinu, vzpomíná Sova. Pro zbitého muže sice přijela sanitka, která mu mohla zachránit život, do věci se však vložil vůdce praporu Sparta, ruský válečný veterán Arsenij Pavlov, známější pod bojovým pseudonymem Motorola. 

Vůdce separatistů o ukrajinských zajatcích: Nemůžu je postřílet. Bohužel

„Motorola řekl všem, aby vstali. Ihor vstát nemohl. Motorola řekl, že (Branovycky) žádnou sanitku nepotřebuje, že jako sanitka poslouží on sám. Vytáhl pistoli a dvakrát ho střelil do hlavy,“ vylíčil Sova. On i Svyryd věznění přežili: poté, co byli drženi v podzemí bývalého sídla SBU v Doněcku, byli propuštěni v rámci výměny válečných zajatců, uskutečněné na základě únorové dohody z Minsku.

'Přijeďte pro tělo, začíná zapáchat,' zní na nahrávce o zavražděném politikovi

Tělo Branovyckého bylo nakonec vydáno jeho rodině a veřejně pohřbeno 3. dubna v kyjevské katedrále. Ukrajinská tajná služba SBU vyšetřuje Branovyckého smrt jako vraždu, připomíná Amnesty International. Kyjev zvažuje, že případ postoupí Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu.

‚Když se mi chce, tak zabíjím‘

Motorola se k obvinění z Branovyckého vraždy v rozhovoru pro The Kyiv Post odmítl vyjádřit, bez skrupulí se však přiznal k zastřelení jiných válečných zajatců. „Věřte nebo ne, to, z čeho mě obviňují, je mi u p****e. Zastřelil jsem patnáct vězňů. Bez komentáře. Když se mi chce, tak zabíjím. Když ne, tak ne.“ 

Zvukový záznam pořízený reportérem listu může být použit jako důkaz u soudu, upozornila Teťjana Telyčenková, přední ukrajinská právnička a členka týmu, jenž Branovyckého úmrtí vyšetřuje.

Ruské rakety vypadají jak ohňostroje. Jenže zabíjejí, říká ukrajinský voják

Arsenij Pavlov alias Motorola se narodil před 32 lery ve městě Uchta na severozápadě Ruské federace a nějaký čas žil také v jihoruském Rostově na Donu, který v uplynulém roce proslul jako zásadní styčný bod mezi separatisty a ruskou armádou. Podobně jako mnozí další Rusové válčící na jihovýchodě Ukrajiny, i Motorolu zocelilo čečenské bojiště. Prapor Sparta, jemuž nyní velí, byl v bitvě o doněcké letiště jednou z nejaktivnějších formací, připomíná The Kyiv Post.

Důkazy o dalších mrtvých

Zpráva Amesty International uvádí také, že existují důkazy o popravě dalších minimálně tří ukrajinských vojáků, zajatých v polovině února u separatisty ovládnutého města Debalceve. Údajně se jedná jak o videa dokumentující jejich věznění, tak o snímky mrtvých těl se střelnými ranami v hlavě a hrudníku. 

Debalceve padlo do rukou rebelů. Separatističtí bojovníci hrdě pózují před nápisem u vjezdu do města.

Vyčerpaná úleva. Ukrajinský voják sedí v autobuse, který ho odváží směrem pryč od Debalceve.

„Mučení, špatné zacházení a zabíjení zajatých či zraněných vojáků jsou válečné zločiny. Tato tvrzení musejí být rychle, důkladně a nezávisle prošetřena. Nové důkazy o popravách potvrzují naše dlouhodobé podezření. Otázka teď zní: co s tím separatističtí vůdci hodlají dělat?“ napsal Denis Krivošejev, jenž má v AI na starosti oblast Evropy a Střední Asie.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč